YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den misilleme
Türkiye'den misilleme
03 Nisan 2012 07:47
Anadolu Kartalı Tatbikatı'na Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının da katılması, İsrail ve Kıbrıs Rum kesimine gözdağı olarak nitelendirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en seçkin tatbikatlarından biri olan Anadolu Kartalı Tatbikatı dün başladı.

13 Nisan’a kadar sürecek tatbikatın icra sahası bu yıl sürpriz bir şekilde genişletildi. Daha önce sadece Orta Anadolu semalarında gerçekleşen ve Konya 3. Ana Jet Üssü’ndeki muharip unsurlarının yanı sıra İncirlik Hava Üssü’ndeki NATO unsurlarının katılımıyla gerçekleşen tatbikat, bu yıl Orta Anadolu’nun yanı sıra tarihinde ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının da katılımıyla Akdeniz’de de icra edilecek.
Kaynaklar, Yunanistan, İsrail ve ABD unsurlarının Doğu Akdeniz’de yürüttüğü “Noble Dina” harekâtına misilleme olarak tatbikata deniz unsurlarının da dahil edilmesinin İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi’ne gözdağı niteliğinde görülmesi gerektiğine işaret etti. Deniz Kuvvetleri’nin geçtiğimiz yıl İsrail ile yaşanan gerginlik nedeniyle Doğu Akdeniz’deki etkinliğinin artırılması amacıyla programa dahil edilmesinin önceden kararlaştırıldığı öne sürüldü. Tatbikatla Doğu Akdeniz’deki olası bir karışıklıkta hava ve deniz unsurlarının eşgüdümünün denenmesinin planlandığı belirtildi. MİLLİYET

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler