YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den 'Karayılan' resti
Türkiye'den 'Karayılan' resti
09 Mayıs 2012 07:36
Irak, 167 PKK'lının iadesi için Türkiye'ye yıllardır cevap vermediğini unuttu. Türkiye'ye sığınan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi'yi istedi.

Irak'ın hakkında kırmızı bülten çıkarttırdığı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında bir işlem yapılmayacak. Irak'ın İnterpol Genel Sekreterliği'nin kırmızı bülten çıkarmasından önce Türk İnterpolü'ne bir yazı göndererek yakalanıp Irak'a iadesini istediği ortaya çıktı. Türk İnterpolü ise Irak'a bir yanıt vermedi. Dışişleri ve Adalet Bakanlıkları'ndan gelecek talimata göre Interpol'ün süreci başlatacağı öğrenildi. Üst düzey bir yetkili, Türkiye'de tedavi gören Haşimi'nin yakalanıp iade edilmesinin düşünülmediğini belirterek, "Bu konu siyasi birmesele. O yüzden Haşimi'nin gözaltına alınması veya tutuklanması söz konusu değil" dedi.

‘YAZILARA BİLE CEVAP VERMEDİNİZ’

Aynı yetkili, Türkiye'nin aynı şekilde kırmızı bültenle aradığı Murat Karayılan, Cemil Bayık, Mustafa Karasu, Fehman Hüseyin, Sofi Nurettin, Sabri Ok, Duran Kalkan gibi 167 üst düzey PKK/KCK yöneticisinin yıllardır Irak tarafından iade edilmediğini ifade etti. "Irak interpolü'ne PKK'nın sözde Yürütme Konseyi üyeleri ve yöneticilerinin yakalanıp iadesi için çok sayıda yazı gönderdik. Bırakın teröristleri yakalamayı lütfedip resmi yazılarımıza dahi yanıt vermediler. Şimdi bizden 'Haşimi'yi yakalayıp bize iade edin' diyorlar" diye tepki gösterdi.

Prosedür nasıl işliyor?

İnterpol'ün prosedürüne göre hakkında difüzyon ya da kırmızı bülten kararı olan suçlular saklandıkları ülkede polis tarafından yakalanıyor. Uluslararası aranan kişiyi yakalayan ülke İnterpolü karar çıkaran ülke İnterpolüne, "Aradığınız kişiyi yakaladık" diye bilgi veriyor. Her iki ülke adalet bakanlıkları arasında iade süreciyle ilgili yazışma trafiği başlıyor. Sürecin sekreteryasını İnterpol yapıyor. İade işlemleri "gönüllülük" esasına dayanıyor, yani zorunluluk bulunmuyor. Aranan suçlunun neden iade edilmediği arayan ülkenin Interpolüne gerekçesiyle bildiriliyor. Ancak gerekçe açıklamak zorunluluğu da söz konusu değil. Aranan kişi ile ilgili yargı kararları tercümesi yapılmış olarak dışişleri bakanlıkları üzerinden adalet Bakanlıklarına gönderiliyor. Tercüme edilmiş mahkeme dosyası 40 gün içinde yakalayan ülkedeki adalet bakanlığına ulaşmaz ise iade süreci otomatik olarak kalkıyor.

NiSAN AYINDAN BERi TÜRKiYE’DE

Şiiler'in kontrolündeki merkezi Irak hükümetiyle ters düşen Tarık El Haşimi hakkında 19 Aralık 2011'de Irak'ta terör eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarılmıştı. Bu karar üzerine önce Kuzey Irak'a sığınan Haşimi, daha sonra Katar ve Suudi Arabistan'a, nisan ayı başında da Türkiye'ye gelmişti. Haşimi'nin 6 kişinin ölüm emrini verdiği iddiasıyla yargılandığı dava Irak'ın başkenti Bağdat'ta başlamıştı. Haşimi'nin avukatları davanın ağır cezada değil federal mahkemede görülmesi itirazında bulunmuştu. Kamil ELİBOL/ BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler