YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den İsrail'e NATO darbesi
Türkiye'nin Brüksel'de NATO ofisi açmak isteyen İsrail'e izin vermediği ortaya çıktı.
Türkiye'den İsrail'e NATO darbesi
19 Eylül 2011 / 07:17 Güncelleme: 19 Eylül 2011 / 07:39

Mavi Marmara katliamından dolayı iki ülke arasında gerilim sürerken Ankara, uluslararası alanda İsrail'i yalnızlaştırma politikasını sürdürüyor.

İsrail, NATO'nun 1994'te geliştirdiği 'Akdeniz Diyaloğu' çerçevesinde İttifak ile ortaklık kurdu. Bu sene 14-15 Nisan'da Berlin'de NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Akdeniz Diyaloğu'na taraf olan 7 ülkeye Brüksel'de NATO nezdinde ofis açma imkânı tanındı.

Uzun yıllardır NATO'nun imkânlarından yararlanmayı hedefleyen İsrail hemen harekete geçti. Amerikan yönetimi vasıtasıyla bu talebini tüm üyelere bildiren İsrail'in karşısına Ankara çıktı.

Türk yetkililer, mevcut şartlarda İsrail'in NATO'da ofis açmasına onay vermeyeceklerini; eğer Tel Aviv yönetimi resmi başvuru yaparsa veto edeceklerini bildirdi. Türkiye'den gelen bu cevap üzerine İsrail resmi başvuruyu yapmadı. Veto mesajını Zaman'a değerlendiren Dışişleri yetkilileri, özür ve tazminat taleplerinin karşılanmadığı bir ortamda Türkiye'nin İsrail'e NATO kapısını kapatmasının İttifak'ta doğal karşılandığını bildirdi.(Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler