YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Irak'a çok sert tepki!
Türkiye'den Irak'a çok sert tepki!
31 Temmuz 2015 14:55
Dışişleri Bakanlığı'ndan, "PKK terör örgütü kamplarına yönelik operasyonlar hakkında Irak Hükümetinin takındığı olumsuz tutumun hayal kırıklığı yarattığı" bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, Irak Hükümetinin, topraklarından Türkiye'ye yönelik herhangi bir saldırıya izin vermeme taahhüdünü yerine getirmediğini belirterek, "Ülkemizin, vatandaşları ve güvenlik güçlerine karşı silahlı eylemler gerçekleştiren PKK terör örgütüyle mücadelesine karşı tavır sergilemelerini anlamak da kabul etmek de mümkün değildir" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye'nin Irak'ın DAEŞ terörüyle mücadelesine verdiği desteğe vurgu yapıldı. Açıklamada, Türkiye'nin iki ülke arasındaki komşuluk ilişkilerinden güç alan konulardaki iradesinin Iraklı yetkilerce de bilindiği belirtilerek, "Hal böyleyken, ülkemizin maruz kaldığı terör saldırılarına karşı uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde attığı adımlar ve bu kapsamda Irak sınırları içinde bulunan PKK terör örgütüne yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyonlar hakkında Irak Hükümeti'nin takındığı olumsuz tutum hayal kırıklığı yaratmıştır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

" Irak hükümeti her ne kadarIrak topraklarından Türkiye'ye yönelik herhangi bir saldırıya izin vermeme taahhüdünü vurgulasa da bunun gereğinin yerine getirilemediği ve Irak topraklarında çok sayıda silahlı PKK militanının yıllardır barınmaya devam ettiği aşikardır. Bu taahhüdü uygulayamayan, topraklarının üçte biri bir terör örgütünün kontrolünde olan ve sınırlarını kontrol altında tutma imkanı bulunmayanların, ülkemizin, vatandaşları ve güvenlik güçlerine karşı silahlı eylemler gerçekleştiren PKK terör örgütüyle mücadelesine karşı tavır sergilemelerini anlamak da kabul etmek de mümkün değildir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler