YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den düşmanın feleğini şaşırtacak hamle!
Silahlı İHA'lar için çalışmalar son hız devam ederken TÜBİTAK'tan da yeni bir hamle geldi. Silahlı İHA'lar belirlenen hedefleri 18 kilometre yükseklikten vurabilecek.
Türkiye'den düşmanın feleğini şaşırtacak hamle!
19 Mart 2016 / 09:12 Güncelleme: 19 Mart 2016 / 09:18

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, ''60 bin feete kadar giden İHA'larla ilgili prototip çalışmamız var. Projemizi bitirirsek İHA'ların yerden gözükmesi ve vurulması imkansız olacak'' dedi.

Silahlı İHA'lar belirlenen hedefleri 18 kilometre yükseklikten vurabilecek.

BOMBALARI BULACAK

Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen ''5. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri"ne katılan Kuzu, gazetecilere yaptığı açıklamada, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde uydu teknolojileri, havacılık, görüntü işleme, uzaktan algılama ve haberleşme sistemleri üzerine çalışma yürütüldüğünü söyledi. 

Kuzu, yola döşenen bombaların kablolarını havadan tespit edebilen sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kuzu, ''Dronelerle yerin altındaki bombaları belirleme ve el yapımı patlayıcıları görebilmek için çalışmalar yürütüyoruz. Tamamen başarıya ulaşamadık ama çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda bombaların kabloları belirlenebiliyor'' dedi.

HAVADA İZİ YOK

Kuzu şunları kaydetti:

İHA'larda yüksek irtifalarla ilgili iç proje açtık. Çok uzun süre havada kalan ancak 30 bin feete kadar giden İHA'lar var. Mesela ANKA bunlardan biri. Bir de uzun süre havada kalarak 55-60 bin feette giden İHA'lar var. Bizim 60 bin feete kadar giden İHA'larla ilgili prototip çalışmamız var. Projemizi bitirirsek İHA'ların yerden gözükmesi ve vurulması imkansız olacak. İHA'nın ses çıkarmaması lazım. Bunun için başka çözümler üretmeye çalışıyoruz. 

 // irşad
bu silahların bi videosunu yayınlayın ki teröristler korku filmi olarak izlesin süper olur......
19 Mart 2016 14:35
 // Mutlu
Bunlar çok güzel ve sevindirici gelişmeler.Türkiye geçmişten ders alıp kendi silahını üretmelidir.Ayrıca bu teknoloji üretmek ve geliştirmek anlamına da geliyor ki, gurur duymamak mümkün değil. Hatırlıyorum da, ABD'den predatör istemiştik, senato onaylamamıştı. Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış....
19 Mart 2016 11:03
 // Murat
Maşallah...
19 Mart 2016 10:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler