YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den DAEŞ iddialarına yanıt!
Türkiye'den DAEŞ iddialarına yanıt!
25 Haziran 2015 15:25
Suriye Türkiye sınır bölgesinde çatışmalar devam ederken Şanlıurfa Valiliği, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş DAEŞ'lilerin Kobani'ye Türkiye'den girdiğine dair iddiaların doğru olmadığını açıkladı

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç DAEŞ militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtiği bilgisinin doğru olmadığını söyledi. Bilgiç, "Önümüzdeki günlerde gerekli görüntüler paylaşılacaktır. Bu iddiaların hiçbiri doğru değildir" dedi.

Bilgiç yaptığı açıklamada "Çatışmalarda yaralanan 63 kişi ülkemize getirildi 1'i çocuk 2 kişi hayatını kaybetti" diye konuştu. Bugüne kadar Türkiye'ye 24 bin sığınmacının geldiğini ve son dönemde 4 bin sığınmacının geriye döndüğünü söyleyen Bilgiç, "Ulusal güvenlik tehdit altına girerse gerekli müdahalaler yapılır" dedi.

Şanlıurfa Valiliği'nden açıklama

Şanlıurfa Valiliği, saldırıları düzenleyen DAEŞ militanlarının Türkiye'den Kobani'ye girdiği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti.

Reuters'ın haberine göre, Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamada, DAEŞ militanlarının, Suriye'nin Cerablus kasabasından Kobani'ye girdiği ifade edildi. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre de Kobani saldırısı Türkiye kaynaklı değil. Bunu kanıtlayan Mürşitpınar görüntüleri medya ile paylaşılacak.DAEŞ mensupları Cerablus’tan saldırdı.

Kurtulmuş: Türkiye'yi karalamaya çalışıyorlar

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada: "Birtakım kirli odaklar Kobani'deki son saldırıyı bahane ederek Türkiye'yi de hedef tahtasına oturtmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi de her zaman yaptıkları gibi karalama kampanyasının konusu, muhatabı haline getirmeye çalıyorlar. 'Bugün Kobani'deki bombayı patlatan DAEŞ militanları Türkiye sınırlarını geçerek Türkiye'den geldiler' diye kara propaganda yapılıyor, külliyen yalandır ve iftiradır." dedi.

Ayrıca Kurtulmuş, "Kobani’deki çatışmalardan 96 yaralı ve 4 ölü hastanelerimize ulaşmıştır.” açıklaması yaptı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler