YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den bayrak tepkisi
Türkiye, Basra Başkonsolosluğu yakınlarında Türk bayrağına karşı gerçekleştirilen çirkin davranışı kınadı.
Türkiye'den bayrak tepkisi
20 Mayıs 2012 / 10:52 Güncelleme: 20 Mayıs 2012 / 10:53

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dün yerel saatle 10.00'da Türkiye'nin Basra Başkonsolosluğu'nun bulunduğu sokağın başındaki ana caddede yaklaşık 200 kişilik bir grubun gösteri yaptığının üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, bazı kendini bilmez çevrelerce maniple edildiği aşikar gösteride Türk bayrağına karşı gerçekleştirilen çirkin davranışın şiddet ve nefretle kınandığı ifade edildi.

"Bu konuda Ankara'daki Irak Büyükelçisi nezdinde gerekli girişim yapılmış, Irak makamları kuvvetli bir şekilde uyarılmış ayrıca diplomatik temsilciliklerin güvenliğinin, kabul eden ülkeye ait olduğu hatırlatılmıştır" denilen açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile telefonda görüşerek, bu hususları vurguladığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Irak Büyükelçisi bilahare, bugün yapılanların kabul edilemez ve kendini bilmez bir grubun işi olduğunu, özellikle dost ve kardeş Türkiye'ye karşı böyle bir davranışın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirtmiş, hükümetinin bundan derin bir üzüntü duyduğunu ve konuyla ilgili resmi üzüntüsünü ilettiğini tarafımıza aktarmıştır. Irak Dışişleri Bakanı da saldırının şiddetle kınandığını ve sorumlularının bulunması için gerekenin yapılacağını belirtmiştir."

Açıklamada ayrıca Türkiye'nin ulusal sembollerine gerekli saygının gösterilmesi ve Irak'taki diplomatik temsilciliklerinin güvenliği konusunda, kabul eden ülke tarafından alınacak tedbirlerin takipçisi olacağı da belirtildi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler