YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Barzani'ye çağrı!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IKBY ile Irak arasında arabuluculuk yapabileceklerini ve hatta Erbil'in haklarının korunması için de garantör olabileceklerini açıkladı.
Türkiye'den Barzani'ye çağrı!
19 Eylül 2017 / 20:34 Güncelleme: 19 Eylül 2017 / 20:44

Al-Monitor’e röportaj veren Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunun, Irak Anayasası’na aykırı olduğunu söyledi. Referandumdan rahatsız olduklarını tekrarlayan Çavuşoğlu, referandum sürecinin durdurulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) rol oynayabileceğini belirtti.

"BÜYÜK BİR HATA"

Referandum kararını "büyük bir hata" olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "referandumun Kürt Bölgesi’nin çıkarına olmadığını ve bölgenin güvenliğine hizmet etmeyeceğinin" altını çizdi.

"GARANTÖR OLABİLİRİZ"

Bağdat ile Erbil arasında arabuluculuk yapabileceklerini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye ve IKBY’nin adını vereceği diğer ülkelerle birlikte arabulucu olabiliriz, haklarının garantörü bile olabiliriz" diye konuştu. Çavuşoğlu, bu konuda Ankara'nın her türlü yardımı yapmaya açık olduğunu vurguladı.

EKONOMİK KRİZDE OLDUKLARI HATIRLATILDI

Çavuşoğlu ayrıca, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin ekonomik krizde olduğunu ve Türk şirketlerine ödeme yapamadığını da hatırlattı.

ah beni kimse anlamıy0r.
 // hursit dilaver
bu kadar barzani gazına geldik ama,s0nunda hata ettik dersek ne 0lur. öyle bir körluk yarattılar ki,yahu barzaniden 2 gun s0nra PKK-PYD de k0rid0r b0yunca referandum yapacak.BU NİYE GİZLENİY0R DA HEPİMİZ BARZANİYE SALDIRIY0RUZ.niye mi.barzaniden bize zarar gelmez.0nun için.B0YNUZLU KEÇİNİN AHINI B0YNUZSUZDAN ALMAK ŞEKLİ YANİ.barzaniyi durdurursun ama PKK-PYD için ne yapacaksın.hamasete gerek y0k.duşman barzani değil,PKK ve PYD.. barzani sunni..ötekiler şii ve haşdi şabi.yahu şii turkmenle şunni turkmen birbirini yıy0r.şii turkmenler haşdi şabiye katıldılar. bizim p0litika ne.biz laikiz.ne sunni,ne şii..yaşasın laıklık demekle 0lmuy0r.bir tek biz laikiz.0nlar ise dinli ve mezhepli.unutmayın...
20 Eylül 2017 Çarşamba 12:19
 // bascavus
Kardeşler devlet yönetmek o kadar basit değil abd bura ya 1500 tir silah indirdi Nerede bü silahlar pkk pyd ve pesmerge vede tüm terör örgütlerinin elinde uygun dille anlatılıyor anlamaz sa o zaman haklı olarak harekat yaparsın eğer harekat olursa kuzey Kore de abd ye saldıraçaktır...
19 Eylül 2017 22:42
Tarzaniiiii
 // Yaşar
Şu abd menşei israel TASMALI Tarzaniye son teklif, son çağrı, son son son konuşmalara hiç gerek yok. Misaki milli sınırlarımız içindeki MUSUL ve KERKÜK üzerine gitmeli. tarzaniyi oraya sıkıştırmalı ve bize diz çökerek yalvarmalıdır. bu TASMALI tarzaniyeye asla merhamet etmemeli. NOKTA....
19 Eylül 2017 22:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler