YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Almanya'ya sert tepki
Türkiye'den Almanya'ya sert tepki
17 Ağustos 2016 15:29
Alman devlet televizyonu ARD'nin haberine tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, "Sayın Cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi hedef almak suretiyle bir süredir ülkemizi yıpratmaya çalışan çarpık zihniyetin yeni bir göstergesidir" dedi.

Alman Devlet Televizyonu ARD, Almanya İçişleri Bakanlığı'nın muhalefetin soru önergesine verdiği cevapta Türkiye'yi, "Mısır’daki Müslüman Kardeşler, Hamas ve Suriye'deki silahlı muhalif gruplara destek vermekle" suçladığını haber yapmıştı. 

Bu habere Türk Dışişleri Bakanlığı, sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Almanya Federal İstihbarat Servisi'nin raporuna dayandırılan haberdeki iddialarla ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi hedef almak suretiyle bir süredir ülkemizi yıpratmaya çalışan çarpık zihniyetin yeni bir göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

ALMAN FEDERAL SAVCILIĞI'NDAN GEREKLİ İZAHAT İSTENDİ

Açıklamada, ARD'nin haberinde atıfta bulunulan rapor hakkında, Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) makamlarından gerekli izahatın istendiği kaydedildi. 

Bakanlık, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İDDİALARIN ARKASINDA KİMLERİN OLDUĞUNU BİLİYORUZ

"Bu iddiaların arkasında, Türkiye'yi hedef almayı sürdüren PKK terör örgütünün kanlı eylemleri dahil, terörle mücadelede çifte standartlı tutumları bilinen Almanya'daki bazı siyasi çevrelerin de bulunduğu aşikardır. Türkiye, kökeni ne olursa olsun terörün her türü ile samimiyetle mücadele eden bir ülke olarak, diğer ortak ve müttefiklerinden de aynı şekilde hareket etmelerini beklemektedir."

HABERDEKİ İDDİA NEYDİ?

Alman televizyon kanalı ARD, Merkel hükümetinin bir soru önergesine verdiği yanıtı çarpıtarak kullanmıştı. Muhalefetteki Sol Parti'nin soru önergesine yanıt veren Almanya İçişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, "Mısır’daki Müslüman Kardeşler, Hamas ve Suriye'deki silahlı muhalif gruplara destek verdiğini" özellikle 2011 yılından itibaren "Türkiye’nin Ortadoğu bölgesindeki İslamcı gruplar için bir merkez haline geldiğini" iddia etmişti. Hükümete ait metinde, bu gruplar için "terör örgütü" nitelendirilmesi yapılmazken, Türkiye'ye yönelik olarak da herhangi bir iddia ya da suçlama yer almamıştı.

Buna rağmen ARD, "son dakika" haberinde, "Alman hükümetinin Türkiye'nin terör örgütlerine destek verdiğini düşündüğünü" ileri sürmüştü.

METNE, DIŞİŞLERİ'NİN GÖRÜŞÜ ALINMADAN SON ŞEKLİ VERİLDİ

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Dr. Johannes Dimroth ise yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu haberde, Sol Parti tarafından verilen soru önergesine yanıtın yalnızca bazı bölümlerine yer verildiğini bildirmişti.

Gizlilik derecesine sahip olduğu için yanıtın içeriğini kamuoyuyla paylaşamayacağını belirten Dimroth, Almanya İçişleri Bakanlığının ilgili dairesinde vuku bulan bir yanlışlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığının görüşü alınmadan metne son şeklinin verildiğini kaydetmişti.

sık ziyaret
 // dede
Merkel neden 4 ayda 5 kez geldi mülteciler içinmiş , ben mültecileri çok düşünmediği kanaatindeyim, Merkel den sonra olaylar hızlandı kalkışma olmadı mı ?...
17 Ağustos 2016 Çarşamba 15:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler