YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den AİHM'ye cevap!
Türkiye'den AİHM'ye cevap!
09 Ocak 2016 11:07
Türkiye, AİHM'nin Cizre ve Sur'da uygulanan sokağa çıkma yasakları ile ilgili başvuru nedeniyle yönelttiği soruların cevabını Strazburg'a iletti. Türkiye cevabında yasağın yürürlükteki yasalara göre uygulandığını ve ölçülü olduğunu bildirdi.

Diyarbakır ve Batman Barosu'ndan bazı avukatlar Cizre'deki sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve operasyonların sona erdirilmesi için AİHM'e başvurmuştu. Ankara Barosu'ndan avukat Oya Aydın da Sur ve Cizre'de yaşayan bir grup kişi adına AİHM'e başvurmuştu.

Başvuruları incelemeye alan AİHM, yanıtlaması için Türkiye'ye üç soru göndermişti. Bu sorularda sokağa çıkma yasağının yasal dayanağının olup olmadığı, yaralanan kişilere yeterli sağlık hizmeti verilip verilmediği ve bölgeden uzaklaşmak isteyen kişilere gerekli kolaylığın sağlanıp sağlanmadığı sorulmuştu.

YASAL VE ÖLÇÜLÜ

Türkiye, Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı cevabı dün akşam saatlerinde Strazburg'a gönderdi. Türkiye yanıtında sokağa çıkma yasağının İl İdaresi Kanunu'nda yasal dayanağının bulunduğunu anlattı.

Türkiye, Valiliklerin bu yasaya göre belirli sürelerle sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisinin bulunduğunu belirtti. Yazıda terörle mücadele çerçevesinde yürütülen operasyonlarda güvenlik güçleri ile terör örgütü mensuplarının zaman zaman yoğun çatışmalara girdiği ve sivil halkın bu çatışma ortamından etkilenmemesi için böyle bir tedbir alındığına işaret edildi.

Uygulanan yasağın zaman zaman kaldırıldığını ve vatandaşlara gerekli gıda dağıtımı ve sağlık hizmetinin sunulduğu, yasağın bu yönüyle de ölçülü olduğu ifade edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler