YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den AB'ye soğuk duş
Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşma Avrupa Birliği'nde rahatsızlığa neden oldu. IŞİD'i görüşmek üzere gelen AB heyetinin gündeminde daha çok yaptırımlar konusu vardı. Heyet, Ankara'da "Moskova'ya karşı bizimle hareket edin" çağrısı yaptı.
Türkiye'den AB'ye soğuk duş
10 Aralık 2014 / 08:40 Güncelleme: 10 Aralık 2014 / 08:43

Ankara’ya 'apar topar' bir ziyaret gerçekleştiren AB heyeti, Rusya’ya uyguladıkları yaptırımlara Türkiye’nin de uymasını istedi.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, Ukrayna krizinden ötürü AB ülkelerinin Rusya’ya yönelik başlattığı yaptırımları hatırlattı; ''Türkiye de bizimle birlikte hareket etmeli'' mesajı verdi.

"Onlara karşı bizimle hareket edin"

AB ile Rusya arasındaki ekonomik yaptırımda, Rus enerji devlerine tüm kapılar kapanmıştı. Bunun üzerine geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ''stratejik ortaklık'' olarak nitelendirilecek anlaşmalara imza koymuştu.

Putin ayrıca, AB ülkelerini besleyecek Güney Akım Projesi’nin Bulgaristan ayağını ise çeşitli sıkıntılar nedeniyle iptal ettiğini açıklamış, hattın, Türkiye-Yunanistan sınırından geçecek şekilde yeniden dizayn edileceğini açıklamıştı. Tüm bu gelişmeler, enerjide 2,5 milyar dolarlık kayba uğrayan AB ülkelerinde şok etkisi oluşturdu.

Bu şokun etkisiyle soluğu Ankara’da alan AB heyeti, önceki gün Başbakanlık Resmi Konutu’nda basına kapalı gerçekleşen kabulde ''Rusya’ya karşı bizimle hareket edin'' çağrısında bulundu.

"50 yılın ardından kimse fedakarlık beklemesin"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın da hazır bulunduğu temasa ilişkin bilgi veren kaynaklar, 1 Kasım’da Catherine Ashton’dan görevi devralan Federica Mogherini’nin, Rusya’ya yönelik Türkiye’ye ''birlikte hareket'' çağrısında bulunduğunu belirtti.

Ankara’nın Rusya konusunda AB’nin yanında yeralmasının beklenmediğini dile getiren kaynaklar, Türkiye’nin Rusya ile ilişkileri daha geliştirmek istediğini vurgulayarak, ''50 yıldır Türkiye’yi oyalayan AB için Rusya ile ilişkilerde kendi çıkarlarından fedakarlık yapmasını kimse beklemesin'' değerlendirmesi yapıyor.

 

YENİ ŞAFAK

22:10
 // burhan
ARTİK BİTTİ AB.KAPİSİNDA İSİMİZ YOK. RUSYA İLE COK ONEMLİ ENERJİ ANLASMALARİ YAPİLDİ ULKEMİZE İNSANİMİZA HAYİRLİ OLSUN .KATİL AMERİKA VE DİGERLERİNDEN FAYDA YOK...
10 Aralık 2014 22:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler