YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den ABD'ye açık Suriye mesajı!
Türkiye'den ABD'ye açık Suriye mesajı!
21 Haziran 2015 03:10
PYD ile uygulamaya konulan 'Kürt Koridoru' planına karşı çıkan Ankara, Washington'a endişelerini iletti. Ankara: Türkiye seyirci kalmayacak.

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin, ülkenin Kuzeyinde "Kürt Koridoru" ve "Otonom Yapı" oluşturma planı, Türkiye'nin uyarılarına rağmen kurgulandığı gibi işliyor. DAEŞ'in çekildiği bölgelerde, "etnik temizlik" ve "nüfus kaydırması" yaparak koridorunu genişleten PYD'nin uygulamaya koyduğu senaryo, sadece Suriye'yi değil tüm Ortadoğu'yu yangın yerine çevirecek bir sürece evriliyor.

ABD ve kalisyon ülkeleri ile uluslararası yapılanmaların seyirci kaldığı tehlikeli oyuna dikkat çeken Ankara, gerekli önlemlerin alınmaması halinde, ortaya çıkacak vahim sonuçlar konusunda ABD'yi bir kez daha uyardı. Ankara-Washington hattında sürdürülen mekik diplomasisi kapsamında yapılan son uyarıda, gelişmelere seyirci kalınması halinde "Suriye'nin parçalanmaya sürükleneceği" net bir dille iletildi.

Kanıtlar ABD'de

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile ABD Başkanı Barak Obama'nın Suriye Özel Temsilcisi General John Allen arasında gerçekleşen görüşmede, "Suriye'de PYD kanalıyla uygulamaya konulan 'Kürt Koridoru Planı' bölgedeki yangını genişletir. PYD'nin 'de facto' yapılanması ve 'etnik temizlik' girişimi, iç savaşı körükler ve Suriye'yi parçalanmaya götürür" görüşü vurgulandı. AKŞAM'ın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre Ankara, Telabyad'ın yönetimini eline geçiren PYD'nin bölgenin demografik yapısını değiştirmeye yönelik faaliyetlerini, somut veri ve istihbarat raporlarıyla ABD'li muhataplarına bildirdi.

Bölge kaosa sürüklenir

PYD'nin "Kürt Koridoru" planınından, Suriye Ulusal Konseyi ve Konsey'in silahlı gücü Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO)  Suriye'nin toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyetine de vurgu yapan Ankara, etnik ayrımcılığa dayanmayan bu hassasiyetin, ÖSO ile PYD'yi karşı karşıya getirebileceğini ve gelişmelerin Suriye'yi parçalayacak bir noktaya sürükleyebileceğini bildirdi.

İzleyici kalmayız!

Ankara-Washington hattındaki temaslarda, Kuzey Suriye'de planlanan "de facto" bir yapılanmanın, Şam rejimi ve DAEŞ tehditi sonlansa dahi, bölge için ciddi bir tehdit oluşturacağı, bu tehditin Türkiye'deki sığınmacıların geri dönüşlerine engel teşkil edeceği de ifade edildi. Washington'a yapılan uyarıda, DAEŞ'ten temizlenen bölgelerde toprak bütünlüğü ve demografik yapıya yönelik tehdite izin verilmemesi ve uluslararası çapta gerekli önlemlerin alınmasının önemine de dikkat çekilerek, "Türkiye'nin ve bölgenin güvenliğini doğrudan ilgilendiren ve Suriye'yi parçalanmaya sürükleyecek bu gelişmeye seyirci kalınamaz" denildi.

Kafalarına göre takılanlar zararlı çıkarlar...!!!
 // Muhafız
Ukrayna'da Rusya'ya karşı birşey yapamayan A.B.D, Pasifik lerde Çin'in askeri yükselişini durduramayan A.B.D, şimdi de Ortadoğu'yu yeniden kafasına göre dizayn etmeye kalkıyor.Kuzey Irak'ta kafasına göre Kürt devleti oluşturmaya kalkan A.B.D, şimdide Suriye'nin kuzeyinde kafasına göre Kürt devleti oluşturmaya kalkıyor.Ama bilmiyorki Türkiye'nin sabrını sınamaya kalkanlar ne kadar zararlı çıkacaklarını tahmin bile edemezler. Türkiye'nin sabrını taşırmayın ve sınamaya dahi kalmayın...!!!...
22 Haziran 2015 Pazartesi 01:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler