YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'deki tavukların 3'te 2'si helal kesim
Türkiye'deki tavukların 3'te 2'si helal kesim
21 Aralık 2015 16:27
GİMDES Başkanı Büyüközer, Türkiye'de kesilen 3 milyon tavuğun 2 milyonunun helal gıda kriterlerine uygun olarak kesildiğini belirtti.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, "Türkiye'de kesilen 3 milyon tavuğun 2 milyonu bizim istediğimiz kriterlere göre kesiliyor. Hem el ile hem besmeleli hem de Müslüman kasaplarla bu işi yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Büyüközer, yaptığı açıklamada, Türkiye'de helal gıdaya talebin her geçen gün arttığını belirterek, İslam'a inanmış bütün insanların helal gıdaya riayet etmesi gerektiğini söyledi.

Müslümanların helal gıda tüketmek zorunda olduğunu ifade eden Büyüközer, şöyle konuştu:

"Dünyada helal gıda potansiyeli 860 milyar dolardır. İnsanlar binlerce ürünü tüketiyor. Helal sertifikalı ürün sayısı 10 bin civarında. Bunun açığını kapatmak için önemli çalışmalar yapmamız lazım. Bizim ihracat potansiyelimiz de helal gıdayla çok yakından alakalı. Şu anda 4-5 milyar dolarlık yıllık bir ihracat potansiyelimiz var. Bütün Müslüman ülkeleri ve dünyaya 15 milyar dolarlık helal gıda ihracatı yapabiliriz."

Türkiye'de helal gıda üretimine dönüş var

Büyüközer, Türkiye'de günlük 3 milyon tavuk kesildiğini ve bu kesimin geçmişte İslami kurallar düşünülmeden yapıldığını belirterek, "Bugün, Türkiye'de kesilen 3 milyon tavuğun 2 milyonu bizim istediğimiz kriterlere göre kesiliyor. Türkiye'de süratle helal gıda üretimine dönüş var" diye konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler