YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'deki Aleviler Tayyip Bey'e sahip çıksınlar"
Türkiye-Arnavutluk Parlamentolarararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti İzmir Milletvekili Sait, Dünya Bektaşiler Birliği Başkanı Brahimaj'in, "Oradaki Aleviler Türkiye'ye ve Tayyip Bey'e sahip çıksınlar" dediğini anlattı.
"Türkiye'deki Aleviler Tayyip Bey'e sahip çıksınlar"
30 Kasım 2014 / 14:30 Güncelleme: 30 Kasım 2014 / 14:37

Türkiye-Arnavutluk Parlamentolarararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Arnavutluk'ta Dünya Bektaşiler Birliği Başkanı, "Baba Mondi" olarak da tanınan Başdede Edmond Brahimaj'in, "Türkiye'deki Aleviler ideolojik davranıyorlar, bunu yapmasınlar. Bizim Bektaşiliği incelesinler. Oradaki Aleviler Türkiye'ye ve Tayyip Bey'e sahip çıksınlar" dediğini anlattı.

Sait, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile birlikte katıldığı Arnavutluk ve Makedonya ziyaretlerini AA muhabirine değerlendirdi. 

Makedonya'da Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Meclis Başkanı ve diğer yetkililerle görüştüklerini belirten Sait, ikili görüşmelerde, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Parlamenter Asamblesi'nin gündeme geldiğini kaydetti. Sait, Türkiye'nin, bu asamblenin genel sekretaryasının Türkiye'de olmasını istediğini belirterek, "Bu konudaki destek talebimizi hem Arnavutluk'ta hem de Makedonya'da dile getirdik. Biz İstanbul'un bu konuda merkez olmasını istiyoruz. Nasıl BM için New York merkezse, bu asamble için de İstanbul'un merkez olmasını istiyoruz. İstanbul'u uluslararası bir merkez haline getirmek istiyoruz" dedi.

Rıfat Sait, Makedonya'da, Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) üyeleriyle görüştüklerini ifade ederek, "Bu ülkede ciddi Türk yatırımları var. Gevgeli bölgesinde organize sanayi bölgesi kurulması gündemde. Bu ülkede sanayi bölgelerine yönelik vergi indirimleri var. Türkler burada organize sanayi bölgesi kurmak istiyor. Gevgeli'de bu sanayi bölgesi kurulursa Türkler için faydalı olacak" diye konuştu.

Makedonya'da okuyan Türk öğrencilerin vize sorununun da görüşmelerde gündeme geldiğini kaydeden Sait, Makedonya'dan bu öğrencilere vizede kolaylık sağlama müjdesini aldıklarını bildirdi. 

Sait, 2015 yılı öncesinde, bir çok ülkede sözde Ermeni tasarılarının gündeme gelebileceğini anımsatarak, "Makedonya'nın bu konuda Türkiye'nin yanında yer almasını istedik. Onlar da böyle bir şeyi kabul etmeyeceklerini söylediler" dedi.

"Ticaret hacmi 400 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkartılacak"

Türkiye'nin Makedonya'nın NATO üyeliğini desteklediğini belirten Sait, Makedonya ile Türkiye arasındaki 400 milyon dolarlık ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkartılması hedefinin konulduğunu söyledi. 

Rıfat Sait, Makedonya'da Arnavut partisi kurulduğunu anımsatarak, "Bu partiyi Türkler‘in kurduğunu söylüyorlar, böyle bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Orada kurulacak bir Arnavut partisi çok iyi olur. Orada 45 bin Türk ve 3 tane Türk partisi var. Bu kadar parti fazla. Türkler kendi aralarında ayrılıyorlar ve bölünerek diğer partilerle işbirliği yapıyorlar. Oradaki Türkler‘in ve Arnavutların toplam 30 milletvekili var, birleşseler milletvekili sayıları 37'ye çıkacak ama bunu yapmıyorlar. Biz ise 'Müslümansınız, ortak değerleriniz var, birleşin' dedik. Onlara bir lider lazım, onları toparlayacak bir ağabey, Tayyip Erdoğan lazım. Orada Türkler kendi aralarında bölünmüş, Arnavutlar kendi aralarında bölünmüş, bu da milliyetçi Makedonların işine yarıyor" diye konuştu.

Sait, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'un, "Bir kapılar bir de kapıcikler vardır. Biz eskiden kapıyı 'tak taklamadan' içeri girerdik ve buna da kapıcik derdik. Biz Türkiye ile böyleyiz; bizim Türkiye'ye gitmemiz, Türkiye'nin de buraya gelmesi için kapıyı çalmaya, tak taklamaya gerek yok, kapıyı açar gireriz" dediğini anlattı. 

"IŞİD, açıklamasını Arnavutça da yayınlıyor" 

Arnavutluk ziyareti hakkında da bilgi veren Sait, bu ülkedeki görüşmelerde Kıbrıs, Kırım, Suriye ve IŞİD konularını konuştuklarını belirtti. Sait, "IŞİD Avrupa'nın çıkarttığı bir terör örgütüdür, Avrupa desteklemezse bir hafta yaşayamaz" dediklerini ifade etti.

Rıfat Sait, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın, IŞİD'in 'Avrupa'da ayaklanın' şeklindeki açıklamalarının Arapça, İngilizce, Türkçe'nin yanısıra Arnavutça da yayınladığını söylediğini belirterek, "Rami, bu açıklamanın Arnavutça yayınlanmasının sebebinin Arnavutlara mesaj vermek olduğunu söyledi" dedi.

Görüşmelerde Arnavutluk'un Başkenti Tiran'da cami yapılması konusunun da gündeme geldiğini kaydeden Sait, "Tiran'da cami yapmak istiyoruz. 6 bin kişilik caminin arsa, kamulaştırma sorunu vardı, bu sorun giderildi. Sadece caminin temelinin atılması kaldı. Caminin kampüsünde dinlerarası diyalog çerçevesinde, Birlikte Yaşamak Müzesi de olacak. Bu caminin müjdesini aldık, inşallah en yakın zamanda temeli atılacak" diye konuştu.

Sait, Arnavutluk Meclis Başkanı ve Arnavutluk-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanını Türkiye'ye davet ettiklerini, en kısa zamanda da İzmir ve Ankara'ya geleceklerini söyledi. 

Arnavutluk'da Dünya Bektaşiler Birliği Başkanı, "Baba Mondi" olarak da tanınan Başdede Edmond Brahimaj ile görüştüklerini belirten Sait, oradaki merkezin kubbesini TİKA'nın yaptığını kaydetti. Sait, Baba Mondi'nin, "Biz Türkiye'nin yanındayız. Bektaşilik ayrı bir şeydir, Alevilik ile karıştırılmasın. Türkiye'deki Aleviler ideolojik davranıyorlar, bunu yapmasınlar. Bizim Bektaşiliği incelesinler, Biz Hz. Muhammed'e inanırız, 12 İmam'a saygı duyarız. Ama Türkiye'de bu işler farklı yürüyor, oradaki Aleviler Türkiye'ye ve Tayyip Bey'e sahip çıksınlar. Bize en büyük desteği Türkiye veriyor" dediğini anlattı. 

Sait, Arnavutluk Başbakanlığının, Başbakanlık korumalarının Türkiye'de eğitilmesini istediğini sözlerine ekledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler