YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de silahlı tek PKK'lı kalmayacak
Kandil, çekilme sürecinin takvimini haftaya açıklayacak. İlk olarak Dersim grubu harekete geçecek. Çekilmenin ardından sivil siyaset için programlar düzenlenecek
Türkiye'de silahlı tek PKK'lı kalmayacak
22 Nisan 2013 / 10:04 Güncelleme: 22 Nisan 2013 / 10:06

Türkiye sınırları içindeki terör örgütü PKK militanlarının Kuzey Irak'a çekilmesi için başlatılan süreç kararlılıkla devam ediyor.

İmralı'nın "çekilme" çağrısına olumlu yanıt veren PKK, kendi cephesinde de sona yaklaştı. Bazı üs bölgelerini takviye etmeyerek sınır dışına çıkma hazırlıklarını sürdüren PKK, çekilme kararını bu hafta kamuoyu ile paylaşacak. Kandil'deki lider kadronun bu konuda Abdullah Öcalan'a da bir mektup göndermeleri bekleniyor.

Ankara-Erbil-Brüksel hattındaki temaslara paralel olarak Kandil'de örgüt içindeki orta kademedeki militanlara dönük toplantıları tamamladı. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Sabri Ok, Duran Kalkan'ın aralarında yer aldığı yöneticiler, 1999'da yaşananlar nedeniyle "Silahlı militanların bir bölümü Türkiye'de kalsın" diyerek komple çekilmeye karşı çıkan Dersim grubu başta olmak üzere örgüt üyelerini ikna etti.

Kandil "Öcalan ve Türkiye halkına verilen söz tutulacak, tek bir silahlı unsur kalmayacak" diyerek tartışmalara noktayı koydu. Sabah gazetesi, tartışmalara son noktayı koyan Kandil'in çekilme ajandasına ulaştı. Ajandadaki dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

 - Sıradaki Dersim Grubu: Öcalan'ın çağrısına kayıtsız şartsız uyulacak. Örgütün orta kademesi ikna edildi, sınır dışına çıkış ortak kararına uygulanacak. Güvenli çıkış ve sabotaja kapalı bir yöntem için hazırlıklar bu hafta bitirilecek. Çıkışın hızlı bir şekilde yürümesi için örgütsel çalışmalar en üst seviyeye çıkarılacak. Karadeniz'deki çekilme başladı. Çekilme protokolü açıklanır açıklanmaz, Dersim'deki silahlı unsurlar da sınıra hareket edecek. Sonbahara kadar çekilme süreci tamamlanacak. Türkiye sınırları içinde tek bir silahlı unsur kalmayacak.

 - Sivil Siyasete Hazırlık: Türkiye sınırından çıkış yapan örgüt üyeleri önce Kandil'e yakın bir bölgede toplanacak. Bu gruplara dönük eğitim çalışması başlarken, sivil siyaset için pratik yapmaya dönük programlar düzenlenecek. Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün başkanlık yaptığı Demokratik Toplum Kongresi de (DTK) yeni sürece göre yeniden şekilleniyor. Olağanüstü kongreye giden DTK, çekilme sürecinde de aktif rol üstlenirken, silaha bulaşmayan örgüt üyelerine de siyasi zemin hazırlıkları yürütecek.

"İki taraf da samimi"

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, çekilme takvimini Kandil'in açıklayacağını belirterek, "Kandil'de sıkıntı yok, Öcalan'ın çağrısına uymuş durumdalar. Sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Bu saatten sonra önemli olan sürecin hassasiyet içinde yürütülmesi. İki tarafın bu samimiyeti sürerse sorun çıkmayacağını düşünüyorum. Herkesin dilini, kültürünü eşit şartlarda yaşayacağı demokratik bir Türkiye için sürece yönelik ciddiyet ve kararlı bir yürüyüş gerekiyor" dedi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da, "Geri çekilme kadar demokratikleşmenin de artık konuşulması gerekiyor. Örgüt içinde herhangi bir kanadın sürece ilişkin farklı yaklaşımı asla söz konusu değil. Öcalan ile Kandil arasında daha hızlı, pratik, ikna edici bir trafiğe ihtiyaç var. Böyle bir iletişim kanalının yolu bulunabilir" diye konuştu.

 

Sabah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler