YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'de pratiği yok"
"Türkiye'de pratiği yok"
13 Nisan 2010 07:56
CHP'nin maddelerin ayrı ayrı onaylanması önerisine Adalet Bakaı Sadullah Ergin'den bir kez daha cevap geldi. Dün "Öneriyi değerlendireceğiz" diyen Ergin bugün bunun Türkiye'de pratiğinin olmadığını söyledi...

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa değişikliği maddelerinin ayrı ayrı halkoyuna sunulmasının Türkiye'de pratiğinin olmadığını söyledi.

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen Anayasa değişikliği teklifinin, halkoyuna sunulması halinde tümünün oylanmasını içeren yürürlük maddesi üzerinde konuşan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, teklifin tümü ile halkoyuna sunulması halinde, seçmen iradesinin baskı altına alınacağını ve ''iğfal edileceğini'' öne sürdü. Kart, ''Bunların tarihi sorumluluğu ile sizi başbaşa bırakıyoruz'' dedi.

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü de teklifin tümünün oylanmasının, Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.

CHP'nin, maddelerin ayrı ayrı oylanmasına ilişkin önergesi reddedildi.

Konuya ilişkin eleştirileri yanıtlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bugüne kadar Anayasada 16 kez değişiklik yapıldığını ve bunların 15'inde aynı hükmün yer aldığını söyledi.

''2001'deki Anayasa değişikliğinde çok farklı konularda madde düzenlemeleri söz konusuydu. Ama bunların halkoylaması sunulması halinde birlikte oylanacağı hükmü de konulmuştu'' diyen Ergin, şöyle devam etti:

''Maddelerin ayrı ayrı oylanması yönündeki düşüncelere elbette ki saygı duyarız ama Türkiye'de şu ana kadar pratiği olmuş değil. Bundan önce bize bu telkini yapanların yaptığı değişikliklerde böyle yönteme müracaat etmedikleri ortadadır. Bir kurguyu hayata geçirmeye çalışıyoruz. 2007'den beri üzerinde çalışılan ve 23. faslın gayri resmi açılış kriteri olan yargı reformu strateji belgesi ve eylem planında yazılı olan ve yargı paydaşları ile ana ilkeleri oluşturulan kurguyu hayata geçirmeye çalışıyoruz. Orada HSYK için, 'Objektiflik, tarafsızlık ve şeffaflık temelinde uluslararası belgeler ışığında geniş tabanlı temsil esasına göre yeniden yapılandırılması, kararlarına karşı etkili bir itiraz sisteminin getirilmesi ve bu kararlara karşı yargı yolunun açılması ilkesi' vurgulanıyor. Tam da bu ilkeyi karşılamak üzere teklifteki düzenlemeler getirilmek istenmiştir.''

Görüşmeleri 3 gün süren Anayasa değişikliği teklifi, komisyonda yaklaşık 43 saat süren çalışmanın ardından kabul edildi. 

A.A.

VEKİLLİK NEDİR HALA ANLAYAMADINIZ !
 // ABDULLAH HARUN
Biz vatandaş bir vekalet vermiş isek bunun anlaşılıp yapılması gerek yapamıyorsanız bu nasıl vekillik seçendemi suç seçilendemi lütfen biraz düşünün ! Halk adına karar veremiyorsanız vekilliğe aday olmayın yok biz adayı seçeceksek bize seçimlerden önce danışın adayı biz seçelimde problem yaşamayalım bizim adımıza birileri adayı koymasınki fatura bize çıkıyor.Ülkemiz basit şeylerle vakit kaybediyor getirin bizede düzeltelimde yine sizleri biz kurtaralım...
13 Nisan 2010 10:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler