YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de özgürlük, Avrupa'da sessizlik!
MİT tırları soruşturması kapsamında yargılanmasına başlanan Can Dündar ve Erdem Gül'e destek olmak için İstanbul Adliyesine gelen yabancı konsoloslar, kendi ülkelerindeki devlet sırlarını ifşa ettiği için yargılanan gazetecileri görmezden geliyor.
Türkiye'de özgürlük, Avrupa'da sessizlik!
28 Mart 2016 / 13:34 Güncelleme: 28 Mart 2016 / 13:46

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın “Askeri ve Siyasi Casusluk” suçundan yargılandığı davada büyük gürültü koparan Avrupalı diplomatların, kendi ülkelerindeki benzer duruma sessiz kaldıkları ortaya çıktı. Hollanda, İngiltere, İtalya, Belçika, Avustralya, İsveç, Polonya, İsviçre, Almanya, Finlandiya, ABD ve Kanada başkonsolosları adliyeye gelerek Can Dündar’la selfie çektirmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu duruma tepkisini “Sizin orada ne işiniz var!” sözleriyle ortaya koymuştu. 

GİZLİ BELGE YAYIMLADI 

Benzer bir dava süreci Hollanda’da Lahey’de yaşandı. Uluslararası Savaş Mahkemesi, gizlilik kararı olan belgelerini yazdığı kitapla deşifre eden, mahkemenin eski sözcüsü, Fransız gazeteci Florence Hartmann hakkında tutuklama kararı çıkardı. 53 yaşındaki Hartmann, Bosna soykırımına ilişkin gizli belgeleri kitabında kullanmıştı. Bu nedenle 7 bin euro para cezasına çarptırılan Hartmann, cezayı ödemeyince hakkında 2009’da tutuklama kararı verilmişti. Hartmann, Karadzic’in yargılandığı davayı izlemek için Hollanda’ya gelince tutuklandı. Ancak Avrupalı hiçbir diplomat, Hartmann’ın gazeteci olarak tutuklanmasına tepki göstermedi. 

SİCİLİ KABARIK

Can Dündar’a verdiği destekle gündemde olan İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner’ın Türkiye düşmanlığında sicili kabarık. Turner, Gezi ayaklanmasını yakından takip etmiş, BBC’ye verdiği demeçte “Biber gazının yanıcı etkisi Konsolosluğa kadar geliyor” yorumunda bulunmuştu. 20 Ekim 2015 tarihli yazısında “İfade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü olmadan hiçbir demokrasi ayakta kalamaz” ifadeleriyle hükümeti eleştirdi. Konsolosa dün Twitter üzerinden The Guardian'a İngiliz hükümeti tarafından basına yapılanlar hatırlatıldı, "İngiltere'de olunca neden basın özgürlüğünü savunmadın?" diye soruldu. Cevap ise "O olayın İngiliz hükümetiyle bir ilgisi yok" şeklinde oldu.

kime calisiyor bunlar
 // mehmet dag
Bu hukumet olmasaydi acaba turkiyenin durumu ne olacakti dusune biliyormusiniz bu satilmis namertlere kalacakti...
28 Mart 2016 16:48
 // oktay
İkisinide vatandaşlıktan çıkarılmalı, ama bunlar türk vatandaşı değillerki !Bu ikisi vatan haini......
28 Mart 2016 15:09
 // Rasim DUMAN
İnfiale gerek yok, herkes musterih olsun, Hukumetimiz bunlara gereken cevabi muhtemelen vermistir veya verecektir. Evet, bunun altinda kalinmayacak ve bir cevap mutlaka verilecektir. Cumhurbaskanimiz da Basbakanimiz da bu tahkir ve istiskalin altinda kalacak insanlar degiller....
28 Mart 2016 14:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler