YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de ne kadar Suriyeli var?
Türkiye'de ne kadar Suriyeli var?
26 Eylül 2014 19:00
Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısının 1.5 milyonu geçtiği öğrenildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, IŞİD saldırısı altındaki Kobane’den, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine göç eden mülteciler için çadırkente dönüştürülen Suruç Bölge Yatılı İlköğretim Okulu’nda ziyarette bulundu.

IŞİD saldırıları nedeniyle Türkiye'ye sığınan Kobanelilerle birlikte Suriye'den Türkiye'ye göç eden mülteci sayısının 1.5 milyonu aştığı öğrenildi.

Kampta 3 bin mülteci hayat mücadelesi veriyor

IŞİD’in Kobane’ye saldırılarını artırmasıyla birlikte Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine göç akını devam ediyor. Eşyalarını bile toparlayamadan savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan mülteciler, Suruç sınırında ve kent merkezinde hayat mücadelesi veriyor. Mültecilerin konaklaması için AFAD organizesiyle çadır kente çevrilen Suruç Bölge Yatılı İlköğretim Okulu’nda 3 bin Suriyeli mülteci yaşıyor. Saldırıların şiddetlendiği son 1 haftalık süreçte inşaat çalışmalarının hızla devam ettiği çadırkentte, konteyner tuvaletler, çocuk parkı, elektrik tesisatı gibi eksiklikler giderilmiş durumda.

Mültecilere psikolojik destek veriliyor

Çadırkentte incelemelerde bulunup mültecilerle sohbet eden Fuat Oktay, IŞİD saldırıları nedeniyle Kobane’den gelen 140 bin 153 mülteciyle birlikte Suriye’den toplam gelen mülteci sayısının 1.5 milyon’u aştığını söyledi. “Acıları mümkün olduğunca dindirmeye çalışıyoruz” diyen Oktay, şöyle konuştu:

“İlk günden beri çalışmalarımız devam ediyor. ‘Allah razı olsun Türk Milleti’nden, Türk Devleti’nden, hükümetten’ diyorlar. Biz de elimizden geldiğince şartları iyileştirmeye çalışıyoruz. İhtiyaçları, geride bıraktıkları evleri, yakınları. Çadırkenttekiler biraz daha rahatlar. Şehir merkezinde olanlar var, onlara da buralarda yerlerimiz olduğunu ve misafir edeceğimizi ifade ediyoruz kendilerine. Onlar da bu şartları gördükçe çok daha rahat bir şekilde burada misafir olarak kalabileceklerini düşünüyoruz. Psikolojik destek noktasında Aile Sosyal Politikalar bakanlığımız, AFAD ekiplerimiz ve Sağlık Bakanlığı ekiplerimiz çalışmalara fiilen başlamış durumda.”

 

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler