YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'de kriz vız gelip tırıs gider"
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul Mobilya Fuarı’nın (İMOB) açılışını gerçekleştirdi. Bakan Çağlayan, sektörün ve Türkiye ekonomisinin sürekli büyüdüğünü belirterek, “Türkiye krizin vız gelip, tırıs gittiği bir ülke oldu” dedi.
"Türkiye'de kriz vız gelip tırıs gider"
29 Ocak 2013 / 17:57 Güncelleme: 29 Ocak 2013 / 18:00

Bakan Zafer Çağlayan CNR Expo Fuar Merkezi’nde 9’uncusu düzenlenen İstanbul Mobilya Fuarı’nın (İMOB) açılışına katıldı. Birbirinden değerli mobilyaların görücüye çıktığı fuarın açılışına Bakan Çağlayan’ın yanı sıra çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Sektörün ve Türkiye ekonomisinin her geçen gün büyüdüğünü belirten Bakan Çağlayan, dünyadaki küresel krize değindi. Küresel kriz döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kriz Türkiye'yi teğet geçecek' sözleri karşılığında Türkiye'nin gelişmesinden ve büyümesinden endişe edenlerin, inanmayanların bugün yanıldığını söyledi. Başbakan’ın sözünün anlamlı bir hale geldiğini belirten Bakan Çağlayan, "Türkiye krizin vız gelip, tırıs gittiği bir ülke oldu. Türkiye küresel krizden başarıyla çıkma özelliğini gösteren tek ülke oldu" dedi.
 

Bakan Çağlayan mobilya sektörünün ihracatta daha iyi bir konuma gelmesi için sektör temsilcilerini yeni bir yapılanma içerisine girmeleri gerektiğini vurguladı. Çağlayan, "Önemli olan sektörün kendi üreticisine olan inancı. Sektör 9 milyar dolarlık ticaret pastasının olduğu ekonomik bir büyüklük. 90 bine yakın insanın direkt istihdam edildiği, dolaylı olarak 500 bin kişinin ekmek yediği bir sektör. Geçen yıl ki ihracatımız 1 milyar 850 milyon dolara ulaştı” diye konuştu.

 Türkiye’nin açıklanan nüfus rakamlarını da değerlendiren Bakan Çağlayan, “Türkiye her yıl 1 milyon 300 bin bebeğin hayata göz açtığı bir ülke. Her yıl 600 bin çiftimiz evleniyor. Bu artışlar sektörün pazar payını arttıran gelişmelerdir” şeklinde konuştu.
 
Açılışın ardından Bakan Çağlayan ve sektör temsilcileri fuar alanını gezerek, mobilyaları inceledi.


İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler