YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de ilk kez uygulanacak! İşte tüm merak ettikleriniz...
Türkiye “seçim hükümeti” ile tanışmaya hazırlanıyor. Uygulamada bakanların belirlenmesinden bağımsız bakanların atanmasına, Meclis’in toplanmasına kadar bir dizi soru işareti gündeme geldi.
Türkiye'de ilk kez uygulanacak! İşte tüm merak ettikleriniz...
21 Ağustos 2015 / 06:20 Güncelleme: 21 Ağustos 2015 / 12:35

Habertürk, “seçim hükümeti”ne yönelik soruların yanıtlarını araştırdı:

Seçim hükümeti ne zaman kurulacak?

Hükümetin kurulması için Anayasa’da öngörülen süre 23 Ağustos’ta dolacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24’ünde erken seçim kararı alması ve seçim kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasını takip eden 5 gün içinde seçim hükümetinin kurulması bekleniyor.

Başbakan kim olacak?

Cumhurbaşkanı, seçim kararını açıklamasının ardından “bir milletvekili”ne hükümeti kurma görevi verecek. Bu görevin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verilmesi bekleniyor.

Bakanlık dağılımı nasıl olacak?

Seçim hükümetinin bakanlık dağılımı, Anayasa’nın 114. ve 116. maddelerine göre seçime gidildiği için TBMM Başkanı İsmet Yılmaz tarafından Beştepe’ye bildirilecek.

Kabinede bakanlık sayısı için iki farklı senaryo dile getiriliyor. 26 kişilik kabinede AK Parti’ye 11, CHP’ye 6, HDP ve MHP’ye 3’er üye düşüyor. 22 kişilik kabine kurulması halinde ise AK Parti’ye 9, CHP’ye 4 ve HDP ve MHP’ye 3’er bakan düşecek. Her iki senaryoda da Anayasa gereği İçişleri, Adalet ve Ulaştırma bakanlıkları bağımsız bakanlara bırakılacak.

Partiler Bakan vermezse ne olacak?

CHP ve MHP, seçim hükümetine bakan vermeyeceğini açıkladı. Bu partilere düşen bakanlıklara, Anayasa gereğince Meclis içinden ya da dışından bağımsızlar atanacak. Mevcut tabloda en az 12 bakan, bağımsız olacak.

Bağımsız Bakanlar nasıl seçilecek?

Cumhurbaşkanı ve Başbakan belirleyecek.

Bakanlar veto edilir mi?

Seçim hükümetiyle ilgili Anayasa’da açık ifade yok. (HDP’den bildirilecek bakanlar) Genel hükümler ve teamüller, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın oluşturulacak ve onaylanacak hükümette yer alacak bakanların belirlenmesinde doğal yetkileri olduğuna işaret ediyor.

Seçim hükümetinin yetkileri sınırlı mı?

Seçim hükümeti ve bu hükümette yer alan bakanlar da güvenoyu almış hükümetlerde görev yapanlar kadar yetkili olacak. Bakanlıklarında atamalar yapabilecek, tasarruflarda bulunabilecekler.

HDP’li bakanlar MGK’ya girebilir mi?

Devletin güvenlik stratejisinin belirlendiği MGK gibi üst düzey toplantılara katılan bakanlıkların HDP’ye verilmesi beklenmiyor. 

MUHALEFET NE YAPACAK?

Muhalefetin, Meclis’in toplanması için baskı yapması ve gündemdeki sıcak maddeleri Meclis’e taşıması bekleniyor. Meclis bağımsız bakanların yemini için açıldıktan sonra bu maddelerin gündeme alınıp alınmayacağının Meclis’te hararetli tartışmalara yol açması bekleniyor.

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler