YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye'de cumhuriyet yoktur'
'Türkiye'de cumhuriyet yoktur'
23 Ekim 2010 00:05
Türkiye'deki başörtüsü meselesine dikkat çeken emekli Yarbay Şenol Özbek, 'Ülkemizde cumhuriyet rejimi yoktur' dedi.

Sivil Düşünce’de bu hafta, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın açıklaması ve başörtüsü meselesi ele alındı.

 

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan’ın hazırlayıp sunduğu ve Prof. Dr. Doğu Ergil, emekli Yarbay Şenol Özbek ve Araştırmacı-gazeteci Tamer Korkmaz’ın katıldığı programda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunuldu.

 

Emekli Yarbay Özbek, HSYK seçimleri ile ilgili olarak, çok geniş bir tabana sahip olduğunu düşündüğümüz YARSAV’ın aslında geniş bir tabanı olmadığının HSYK seçimleri ile ortaya çıktığını söyledi.

 

Alper Tan ise, ‘Sadece Ankara’da kümelenmiş belli bir zümrenin olduğunu, gerçekte ise tabanlarının olmadığını gördük’ dedi.

 

Tamer Korkmaz da, HSYK’nın hakim ve savcılar üzerindeki otoriter, baskıcı yapısına dikkat çekti ve şöyle dedi, ‘Sarıkaya’yı engelleyen ve faili meçhullerin aydınlatılmasının önündeki en büyük engel HSYK’dır.’ Dedi.

 

Statüko, 'Halkın kendi seçtikleri değil, devlet aygıtını kontrol edip, devletin imkanlarını kullanarak toplumu kontrol etmek, gütmektir’ diyen Ergil, son değişiklikle bu vesayet düzeni yavaş yavaş yıkılıyor. Yargı bir oligarşin elindeydi. HSYK’ya katılım çoğullaşmıştır. Orada varolan oligarşik yapı değişiyor.’ dedi.


-BAŞÖRTÜSÜ VE ÖZGÜRLÜK-

 

Özbek, ‘Türkiye’de cumhuriyet rejimi yoktur’ dedi ve gerekçelerini şöyle sıraladı:

Bu ülkede cumhuriyet yoktur. Bir ülkede cumhuriyet rejimin varolduğunun söylenebilmesi için toplumsal sözleşme ile siyasal sözleşmenin arasında uyum olması lazım. O ülkedeki siyasal sözleşmenin o ülkedeki devlet diyalektiğinin, toplumdaki bir takım kodlarla uyumlu hale gelmesi lazım. Yani devletin yukarıdan aşağıya değil, toplumdan başlayacak şekilde aşağıdan yukarıya oluşması ve teşkilatlanması lazım. Eğer bu tip yasaklar. Halen devam ediyorsa ve de milleti temsil eden milletin oylarıyla gelmiş insanlarda bu yasakları kaldırma konusunda bir şey yapamıyorlarsa milletin sesini ve özlemlerini hayata geçiremiyorsa. Demek ki bu ülkede cumhuriyet yok. Kimse kimseyi kandırmasın. Ülkede Türkiye’de cumhuriyet rejimi yoktur. Millete cumhuriyet şakası yapılmaktadır. Bu rejimin adı cumhuriyet olabilir;  ama işleyiş biçimi itibariyle cumhuriyet değildir.

 

 

 

doğrudur.türkiye de cumhuriyet yoktur.
 // ibrahim çelikoğlu
Cumhuriyetin olması için Cumhurun sözünün geçmesi gerek.Anayası olmayan cumhuriyet tam cumhuriyet sayılmaz.Sösde,sözle cumhuriyet.Bizde eksik ve suç olan Anayasa var fakat,anayasayı tanıyan yok.Anayasa ya saygı olmadığı müddetçe yukardan aşağıyada olsa,toplumdan başlıyacak şekilde aşağıdan yukarıyada olsa o devletten hayır gelmez.Yasaları korumak vatandaşlık görevidir.Fakat,korunamaz.Korumaya kalkan dövülür.Sefil olur.Böyle cumhuriyet olurmu?olmaz.Dayı ve d...
23 Ekim 2010 18:31
EVET
 // FTM
‘Sarıkaya’yı engelleyen ve faili meçhullerin aydınlatılmasının önündeki en büyük engel HSYK’dır.’

KENDİLERİDE BİLİYORLAR KİMLER SORUNLARI ÇÖZMÜYORLAR. GALİBA BURDA BEN TABANI DA SUÇLU BULUOYRUM. OKUMAYAN VE OKUTMAYAN VETARTISMAYAN BİR TOPLUMUZ BUNU ASMAMIZ LAZIM. HSYK SEÇİMLERİNDE COGU OY BİLE KULLANMADI. BU BİLİNMEYENLİKTEN GELEN CEKİMSERLİK Mİ YOKSA BİLİNENEREK YAPILAN BİR PROVOKE Mİ?...
23 Ekim 2010 11:00
EMEKLİ OLMAYANLARA DUYURULUR !
 // BATUHAN
Sn.Şenol beyefendiyi hakikatleri söylediği için canı gönülden kutluyor emekli olmadan akıl ve yetki sahiplerine bu gerçekleri anlamasını, onaylamasını ve uygulamasını bekliyorum. Ömür çok kısa makam ve saltanatlar hiçkimseye baki kalmıyor bırakında şu şerefli milletimiz eniyisine layık olarak yaşasın dünyanında yaşamasına yine örnek olsun. İşine gelmeyenler var değilmi ? İnşaAllah Şah Rıza Pehlevi gibi kaçacak ülke arayacağınız günler görürsünüz...
23 Ekim 2010 10:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler