YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de çoban yok, ithal çoban şart!
Türkiye'de çoban yok, ithal çoban şart!
24 Nisan 2013 11:41
Türkiye’de özellikle hayvan yetiştiricilerinin çektiği çoban sıkıntısına ilginç bir çözüm teklifi geldi.

Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yıldırım Oran, "İthal doktor çözüm oluyorsa ithal çoban da getirelim. Hayvancılığın sorunları ithal çobanla çözülebilir" dedi.

Türkiye’de çobanların önemine dikkat çeken Birlik Başkanı Yıldırım Oran, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği profesyonel anlamda yapıldığı için bu alanda çobana ihtiyaç kalmadığını söyledi. Koyun ve keçi yetiştiriciliğinde çobanın önemli olduğunu hatırlatan Oran, “Çobanlık apayrı bir meslek. Artık ailelerde çocuk sayıları düştü ve sosyal yapı değişti. Çocuk bir tarafta oturacak, Kurtlar Vadisi dizisini seyredecek, siz de 'Al bu koyunu, gündüz yat, gece dolaş' diyeceksiniz. Dolayısıyla çobanların çalışma şartları zor” dedi.

Türkiye’de çoban okulu açılması fikrini de değerlendiren Oran, “Çoban okulu açılmasını tuhaf karşılıyorum. Kendi çocuğum olsa çoban okuluna göndermem. Kötü bir şey olduğu için söylemiyorum. Ben bir çoban bulmaya kalktım, çobanın maliyeti 2 bin lirayı aştı. Bunun karşılanması çok zor. Hayvancılık çok fazla para kazanılan bir meslek değil. Son zamanlarda da meralarımız ihale ile elimizden alındığı için koyunlara hazır yem yedirmemiz gerekiyor. Çoban okulu açılsa kimi götüreceğiz? Türkiye refah ülkesi haline geldi.

Başka memlekette bunu iyi şekilde yapacak çobanlar var. Dışarıdan doktor getirmesini düşünebiliyorsak çoban neden getirmeyelim? Bazı ülkelerde Türkiye'de çalışmak isteyen insanlar var. Eğer biz bunu yurt içinden temin edemiyorsak, karlıysa, üretimimizi artıracak, gelirlerini düşürecekse yurt dışından çoban da getirebiliriz. Belirli bir süre çalışırlar, güzel de para kazanırlar. Üreticiler de memnun kalır” dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler