YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de bir ilk! Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı'na atandı
Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı'na Türkiye'de ilk defa bir kadın atandı. Başkan yardımcılığına atanan Prof. Dr. Huriye Martı'nın pazartesi günü göreve başlayacağı öğrenildi.
Türkiye'de bir ilk! Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı'na atandı
18 Kasım 2017 / 13:05 Güncelleme: 18 Kasım 2017 / 13:05

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Diyanet İşleri Başkanımız, hep birlikte yapılan istişareler sonucunda ilk defa Türkiye Cumhuriyeti devleti Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına Prof. Dr. Huriye Martı isminde bir hanımefendi atanmıştır. Vekaleten atama kararını imzaladık. İnşallah Pazartesi günü görevine başlayacak." dedi.

DİYANET AKADEMİSİ İKİ BÖLÜMDEN OLUŞACAK

Kurulması planlanan Diyanet Akademisi'yle ilgili konuşan Bozdağ "Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet Akademisi adı altında yeni bir akademi kurmayı planlamaktadır. Bu akademi, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapacak personelin bir kısmının adaylık eğitimini yapacak, diğer bir kısmının da meslek içi ve öncesi eğitim ve öğretimini yapacaktır.

Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ve Diyanet Eğitim Merkezleri olarak iki bölümden oluşacak. Dini Yüksek İhtisas Merkezleri müftülerin, vaizlerin ve özel ihtisas gerektirenlerin eğitim ve öğretimini yapacak.

Diyanet Eğitim Merkezleri, imam hatip, Kur'an kursu öğreticisi ve müezzin-kayyımların adaylık ve meslek içi eğitimlerini yapacak.

Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra belli bir süre buralarda eğitim ve öğretim almayanlar doğrudan imam hatip kadrolarına, Kur'an kursu öğreticisi kadrolarına, müezzin-kayyım, vaiz ve müftü kadrolarına atanamayacaklardır." ifadelerini kullandı.

HURİYE MARTI KİMDİR?

1974’te Ankara’da dünyaya geldi. Konya İmam-Hatip Lisesi ve Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitede “Rasûlullah’ın Hanımları Konu Alan Rivayetlerinin Değerlendirmesi-Kadın Konulu Uydurma Rivayetler” başlıklı tezi ile 1998 yılında yüksek lisansını, “Birgili Mehmed Efendi’nin Hadisçiliği ve et-Tarîkatü’l-Muhammediyye (Tahkik ve Tahlil)” konulu tezi ile 2005 yılında doktorasını tamamladı.

1999-2000 yılları arasında Ürdün’ün başkenti Amman’da Şuayb el-Arnaûd’un tahkik ve tahric merkezinde eğitim aldı. 2011 yılında Yardımcı Doçent, 2012 yılında Doçent oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hadislerle İslam adıyla yayınlanan Konulu Hadis Projesi’nde editör ve yazar olarak görev üstlendi.

2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dinî Rehberlik Daire Başkanı olarak, 2014 yılında ise Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri olarak atandı.

Sünnet perspektifinden kadın, aile, ahlâk ve değer temalı makale, konferans ve tebliğlere imza attı.

“Birgivî Mehmed Efendi, Hayatı, Eserleri ve Fikir Dünyası”, “Osmanlı’da Bir Dâru’l-Hadîs Şeyhi: Birgivî Mehmed Efendi”, “et-Tarîkatü’l-Muhammediyye-Muhteva Analizi, Kaynakları ve Kaynaklık Değeri”, “Gülâbâdî ve Maâni'l-Ahbâr'dan Tasavvufî Hadis Şerhleri”, “Hadis, Usul ve Hayat”, “Hadisler Ekseninde Çevre Ahlâkı” isimli kitapları yayınlandı.

Evli ve 3 çocuk annesidir.

Kıymetli Yaşar Kardeşim
 // Rasim DUMAN
Bu seferki tenkidlerinde, - Diyânet Teşkilâtımız'ın tamamını ilzâm etmese de - gayet isâbetli ve haklı olduğunu kabûl ediyorum. Bu önemli ve güzide teşkilâtımızın, "görevli memur"dan ziyâde, "Dâvâ Adamı" yetiştirmesinin, "öncelikli" vâzifesi olduğuna da inanıyorum. Zirâ, en iyi ve en tesirli tebliğ, "temsil"dir. Tebliğ ettiği şeyi, öncelikle kendi nefsinde gösterecek ve yaşayacak, hâl'i ile kâl'i birbirini teyid edecek, ancak o zaman "tebliği" tesir edecek. Selâm ve dua ile, aziz ve kıymetli kardeşim....
18 Kasım 2017 Cumartesi 23:09
Rasim kardeşim'e
 // Yaşar
ben tenkit ederken sadece laf olsun diye değildir. halen 28 şubat denen musibet zamanın kalıntıları devam etmektedir. üstelik Sn. Reis din görevlilerinin maaşlarını yükselttiği halde camilerimizdeki imamlar gerçekten işlerini yapıyorlar mı? müftü bo......acaba o işgal ettikleri güzide makamdan tebdili kıyafetle hiç denetime gittiğini gördünmü? o makam arabalarından inip milletin içinde oldularmı? iğrenç bir şekilde sigara içen imamlar yani milletin yanında olmayan imamlardan yukarıya kadar olanlara ne yapıyorlar? daha çok ama yeterlidir sanırım. yani din görevlileri işlerini yapmıyorlar. Saygılar....
18 Kasım 2017 22:21
Bu ne yaaa.???
 // Selâmi
Yeni başgandan da bu beklenirdi tebrikler.
Oldu olacak bir de sarışın bayan sekreter alsın yardımcı tamam olsun.
Bu ne yaaa.???
BİZİM DİYANET Mİ BU.???...
18 Kasım 2017 Cumartesi 21:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler