YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de bir ilk daha...
Türkiye'nin ilk atletizim salonu İstanbul'da açıldı. Açılışı ise Başbakan Erdoğan yaptı... Erdoğan açılışta, Yıllardır yılan hikayesine dönen 'İstanbul niçin bir kapalı atletizm spor salonuna sahip olmuyor?' sorusunun cevabını verdik." diye konuştu...
Türkiye'de bir ilk daha...
09 Mart 2012 / 22:20 Güncelleme: 09 Mart 2012 / 22:23

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın resmi açılışını yaptı.

Ataköy Atletizm Salonu'nda düzenlenen organizasyonun akşam seansı öncesinde gerçekleştirilen resmi açılışı öncesinde Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte protokol tribününe gelen Başbakan Erdoğan, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack'ın yanına oturdu.

Kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte salona gelen Başbakan Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, ''İstanbullular olarak böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmanın gururu içerisindeyiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

''Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin Sayın Başkanı, Sayın Genel Sekreter, çok değerli IAFF yöneticileri ve 172 ülkeden gelen çok değerli sporcular, değerli misafirler... Sizleri şahsım, milletim adına en kalbi duygularımla selamlıyorum. İstanbulumuza, Türkiyemize hoş geldiniz. İstanbullular olarak böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmanın gururu içerisindeyiz. Hele hele bugün resmi açılışını yaptığımız böyle anlamlı, güzel bir kapalı spor salonunda bunu gerçekleştirmenin mutluluğu, ülkem adına bizlere gurur veriyor. Milletim adına bizlere gurur veriyor. Tekrar 'hayırlı olsun' diyorum.''

Başbakan Erdoğan, 3 gün boyunca 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı burada takip edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

''Ataköy Atletizm Salonu'nda inanıyorum ki dünyaya en güzel barış, dayanışma ve dostluk mesajları ileteceğiz. Yakın ya da uzak ülkelerden gelmiş tüm dostlarımız burada. İstanbul'da lütfen kendilerini misafir gibi değil, ev sahibi gibi kabul etsinler. Zira bu şehir insanlık tarihine, dünyanın kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, medeniyetlere köprü olduğu kadar, medeniyetler inşa etmiş bir şehirdir. Türkiye'nin misafirperverliği, İstanbul'un eşsiz güzellikleri eminim ki sizleri tekrar buraya çekecek, İstanbul ve Türkiye'nin diğer tüm güzel şehirleri sizi büyük bir samimiyetle kucaklayacaktır. Tüm sporcularımızın ve misafirlerimizin İstanbul'dan en güzel hatıralarla ülkelerine dönmelerini temenni ediyorum. Yarışmalarda tüm ülke sporcularına başarılar diliyorum. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'ne, Sayın Başkan ve ekibine, organizasyonda görev alan tüm dostlarımıza özellikle teşekkür ediyorum. Şampiyonanın ülkelerimiz, halklarımız, tüm dünya için barış, huzur, refah getirmesini diliyorum. Sporun dostluk ruhunun dünyamıza egemen olmasını diliyorum. Ve şimdi 14. Dünya Atletizm Şampiyonası'nı açıyorum. Başarılar diliyorum.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreninin bitiminin ardından salondan ayrıldı. 
 
Diack'tan övgü
 

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack ise, açılış töreninde yaptığı konuşmada organizasyona övgüde bulundu.

2012 yılında IAAF olarak düzenledikleri en büyük etkinlik olan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası açılış töreninde salonda bulunanları ağırlamanın ayrıcalığını yaşadığını ifade eden Diack, şöyle konuştu:

''Londra Olimpiyatları'nda zirveye ulaşacak olan heyecan ve atletizm dolu bu yılın kusursuz başlangıcını burada yapıyoruz. Kalplerimiz bir kez daha tüm müsabakaların gerçekleşeceği yerde olacak. Türkiye, bu yıl ilk defa IAAF'ın etkinliklerine ev sahipliği yapıyor olsa da Türk atletleri ve devletin yetkili mercileri, 2012 yılında kuruluşunun 100. yıldönümünü kutlayan IAAF'ın tarihine ciddi bir katkıda bulunmuştur. Hem Avrupa'daki atletizm geleneğini yakalayan, hem de Asya'daki yeni pazarlara erişimi sağlayan Türkiye'de atletizme olan ilginin artması, IAAF için, atletizmin dünya çapında gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır.''

Diack, unutulmaz bir Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için Türkiye'nin büyük çaba sarf ettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

''Dolayısıyla bu Türkiye'nin sporda mükemmeliyeti yakalamaktaki kararlılığının en büyük kanıtıdır. Dolayısıyla, Türkiye Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu akşam bizimle birlikte olması son derece önemlidir. Şu an içinde bulunduğumuz 7500 kişi kapasiteli ve yanında bulunan ısınma tesisleriyle Türkiye'nin ilk atletizm salonu olan Ataköy Atletizm Arena, atletizm mirasını uzun yıllar yaşatmaya devam edecektir. Eminim ki sporcularımız bu muhteşem seyircilerin beklentilerini karşılayacak ve atletizm tarihine eşsiz sayfalar eklemeye devam edeceklerdir.'' 
 
Dans gösterisi yapıldı
 
Korhan Abay'ın sunduğu açılışta, önce dans gösterisi yapıldı.

Salondaki dans ve ışık gösterisi, seyirciler tarafından beğeniyle izlendi. Daha sonra, katılan 172 ülkenin bayraklarını taşıyan gençler, salonda yerlerini almasının ardından İstiklal Marşı okundu.

İstiklal Marşı'nın ardından konuşmalar yapılırken, törenin sonunda IAAF bayrağı göndere çekildi ve IAAF marşı çalındı.

Açılış töreninde salonda yer yer boşluklar dikkati çekti.

Bu arada, açılışta, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören de hazır bulundu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler