YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de bir ilk
Türkiye'nin enerjisini kendi üreten yeni nesil trijenerasyon sistemli ilk kamu hastanesi, yarın Manisa Turgutlu'da Başbakan Erdoğan'ın katılacağı törenle açılacak
Türkiye'de bir ilk
16 Eylül 2012 / 22:07 Güncelleme: 16 Eylül 2012 / 22:19

Sağlık Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan protokolle yapımı tamamlanan, Türkiye'nin enerjisini kendi üreten yeni nesil trijenerasyon sistemli ilk kamu hastanesi, Manisa Turgutlu'da yarın açılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle açılışı yapılacak 300 yataklı hastanede, trijenerasyon sistemiyle, doğalgaz kullanılarak elektrik enerjisi üretilecek.

Elde edinilen bilgiye göre, TOKİ'nin Turgutlu'da inşa ettiği hastane, hem bölgede yaşayanların sağlığına hem de çevre sağlığına katkıda bulunacak.


-Lisanssız elektrik üretiminde Türkiye'de ilk-


Hastanede kullanılan trijenerasyon sistemi, elektrik, ısı ve soğutma üretimi yapılacak 3 ana bölümden oluşuyor.

Doğalgazla çalışan bir jeneratör vasıtasıyla elektrik üretiminin yapılacağı sistemin, ısı bölümünde sıcak su üretimi sağlanacak. Sıcak su üretimi, motor gövdesinden çıkan atık ısı ve atık gazlar kullanılarak yapılacak.

Sistemde üretilen sıcak su ile absorbsiyonlu soğutucuyla, soğutma hizmeti de sunulacak. Bu sayede elektrik enerjisi daha ekonomik şartlarda temin edileceği gibi ısıtma ve soğutma hizmetleri de daha az maliyetle sağlanmış olacak.

1,2 megavat kapasitesindeki sistem, lisanssız elektrik üretimi kapsamında da Türkiye'de ilk olma özelliğine sahip bulunuyor.


-Yılda 2,5 milyon liralık tasarruf-


TOKİ'nin inşa ettiği hastanenin yıllık enerji giderleri ile sistemin üreteceği elektrik enerjisinin parasal değeri karşılaştırıldığında, trijenerasyon sisteminin hem çevre duyarlılığı konusunda hem de ekonomik açıdan önemi ortaya çıkıyor.

Hastane binasının yıllık elektrik, fuel oil ve doğalgaz gideri 4 milyon 231 bin lira, trijenerasyon tesisinin yıllık işletme giderleri ise 1 milyon 701 bin lira civarında bulunuyor.

Bu sistem sayesinde, hastane yılda 2 milyon 529 bin lira tasarruf sağlayabilecek. Bu derece ekonomik verimliliğe sahip sistemin ise kendisini en fazla 3 yılda amorti etmesi bekleniyor.


-Turgutlu'daki en büyük yatırım-


TOKİ'nin 1200 gün olarak planlanmasına karşın inşaatını 400 gün önce tamamladığı hastane, Cumhuriyet tarihinde Turgutlu'da gerçekleştirilen en büyük devlet yatırımı olma özelliğini de taşıyor.

Sağlık hizmetlerinin daha modern şartlarda sunumu için de hastanede birçok ünite de bulunuyor.

300 yatak kapasiteli hastane, 65'i tek kişilik, 126'sı çift kişilik olmak üzere 205 hasta odası, 14 süit oda, 13 özürlü hasta odasına sahip. 11 ameliyathaneli binada, 33 kişi kapasiteli yoğun bakım ünitesi, 8 kuvözlü yeni doğan ünitesi ve 60 poliklinik yer alıyor.

Sosyal hizmetlerin de düşünüldüğü binada, 290 kişilik konferans salonu, 200 kişilik kafeterya ve 120 kişilik seminer salonu bulunuyor.

Hastanede 9 hasta asansörü, 10 normal asansör, 2 servis ve 2 de yük asansörü bulunuyor. Ayrıca bina için 2'si çelik olmak üzere 10 yangın merdiveni, 5 de ana merdiven tasarlandı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler