YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'de baskı olduğunu düşünmüyorum"
Mısır Enformasyon Bakanı Salah Abdulmaksud, Mısır halkının zulme, istibdada, siyasi yasaklara, basın ve ifade özgürlüğü yasaklarına karşı ayaklandığını, Türkiye'de hiçbir baskının olmadığını ifade etti.
"Türkiye'de baskı olduğunu düşünmüyorum"
07 Haziran 2013 / 11:15 Güncelleme: 07 Haziran 2013 / 11:19

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın daveti üzerine Ankara’ya gelen Abdulmaksud, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Taksim Gezi Parkı eylemlerine değinen Abdulmaksud, Türkiye’nin demokratik ve özgür bir ülke olduğunu vurgulayarak, Arap devrimleri ile Türkiye'deki gösteriler arasında bir benzerlik olmadığını söyledi. Mısır’da halk ayaklanmasının birçok haklı gerekçesi olduğuna dikkati çeken Abdulmaksud, şunları kaydetti:

“Mısır devrimi zulme, istibdada, siyasi yasaklara, basın ve ifade özgürlüğü yasaklarına karşı yapıldı. Halkın çeşitli sorunları vardı ve sonunda halk, meşru yollarla protesto yaparak diktatör rejimi devirmeyi başardı ama Türkiye’de hiçbir yasak ve baskının söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Türkiye, her türlü özgürlüğün olduğu bir yapıya sahiptir. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’nın açıklamalarına çok sevindim veolumlu buldum. Her şeyin daha iyiye gideceğine inanıyorm. Türk halkına huzurlu bir yaşam diliyorum.”

-“Erdoğan büyük ve saygı duyulan karizmatik bir liderdir”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın Arap dünyasında çok sevilen ve saygı duyulan karizmatik bir lider olduğunu söyleyen Abdulmaksut, Erdoğan'ın Türkiye için büyük işlere imza attığını kaydetti. Abdulmaksud, "Erdoğan, Arapların ve bütün Müslümanların büyük sevgi, saygı ve takdirini toplamış bir liderdir. Sayın Erdoğan, Mısır ziyaretinde Kahire Üniversitesinde büyük, her anlamda takdir edilen ve etkileyici bir konuşma yapmıştı. Eroğan, Müslümanları ilgilendiren birçok konuda çok ciddi desteği ve atılımları olan bir liderdir. Yoksulların, mazlumların ve kimsesizlerin her zaman sesi ve hamisi olmuştur. Erdoğan'ın, Filistin halkına karşı olan aşırı duyarlılığı ve desteğini de hiçbir zaman Müslüman ve Arap alemi unutmayacak ve unutturmayacaktır” diye konuştu.

“Yeni anayasa basın özgürlüğünü teminat altına aldı”

Mısır’da Arap Baharı sonrası basın alanında büyük ve olumlu değişikliklerin yaşandığını söyleyen Abdulmaksud, “Mübarek yanlısı eski Mısır basını, 25 Ocak 2011'de gerçekleşen devrim sonrası özgür bir basın haline geldi ve her türlü ifade ve basın özgürlüğünü kapsayan kanunlar çıkarılmaya başlandı” dedi.

Abdulmaksud, devrim sonrası düzenlenen yeni anayasanın her türlü basın ve enformasyon özgürlüğünü teminat altına aldığını belirterek, Mısır’da her kesimin gazete açma, televizyon kanalı kurma özgürlüğünün olduğunu, 71 ulusal gazete ile 48 televizyon kanalına yayın ruhsatı verildiğini hatırlattı.

"Mısır basını ile Türk basını arasında işbirliği büyüyor”

Mısır basını ile Türk basını arasındaki işbirliğine değinen Mısırlı Bakan, AA’nın Arapça yayınları, TRT’nin Arapça televizyon kanalının ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) Arapça yayınlara verdiği önemi takdirle karşıladıklarını ve bu projelerin iki kardeş ülke ve halkı arasında güçlü köprülerin kurulmasına vesile olduğunu ifade etti.

“Mısır’ı devrim sonrası ziyaret eden ilk lider Gül oldu"

Devrimden birkaç gün sonra Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi ziyaret eden ilk liderin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğunu aktaran Abdulmaksud, “Kardeş liderler Abdullah Gül ve Mursi, milletleri için her türlü fedakârlığı yapan ve hayırlara vesile olan işlere imza atmışlar ve atmaya da devam edeceklerdir” şeklinde konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler