YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye yine tazminat ödeyecek
Türkiye yine tazminat ödeyecek
09 Kasım 2010 16:20
AİHM, intihar eden askerin ailesinin açtığı davada Türkiye'yi haksız buldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Tunceli'de askerlik yaparken 2003 yılında intihar eden Mevlüt Baysan isimli gencin ailesinin yaptığı başvuruda, Türkiye'yi haksız buldu.

AİHM, Türk yetkililerin intiharla ilgili etkili bir soruşturma yapmadığına hükmederek, Baysan'ın yakınlarına 39 bin avro ödenmesini kararlaştırdı.

Türkiye'de açılan soruşturmada, 27 Temmuz 2003 tarihinde Mevlüt Baysan'ın, arkadaşının yerine nöbet tutmak için aldığı silahla kendisini vurduğu görüşü dile getirilmişti.

Yine soruşturmada, bu tarihten çok kısa bir süre önce, Mevlüt Baysan'ın kendisinin de içinde bulunduğu askeri birliğin pusuya düşürülmesi ve yakın bir silah arkadaşını kaybetmesinin ardından, depresyona girdiği ve yine hamile olan kız arkadaşının düşük yapması sonucu psikolojik sorunlar yaşadığının saptandığı ortaya çıkmıştı.

Askeri yetkililer, Baysan'a önce dispanserde daha sonra mutfakta görev yapmasının önerildiğini, ancak kendisinin bunları kabul etmeyerek birliğindeki görevine devam etmek istediğini açıklamıştı. Yetkililer, usulsüz bir şekilde nöbetini ve silahını devreden diğer askere, disiplin suçu verildiğini bildirmişti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler