YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye yine mahkum oldu
Türkiye yine mahkum oldu
21 Nisan 2010 16:30
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Adana'da polisin düzenlediği iki kişinin ölü ele geçirildiği operasyonla ilgili açılan davada, Türkiyenin yaklaşık 100 bin avro tazminat ödemesine karar verdi.

Alınan bilgiye göre, 5 Ekim 1999'da yasa dışı örgüt üyelerinin kaldığı Akıncılar Mahallesi'ndeki eve düzenlenen operasyonda, Erdinç Aslan'ın ve bitişikteki dairede terörle ilgisi bulunmadığı öne sürülen Murat Bektaş'ın kasten öldürüldüğü iddiasıyla haklarında dava açılan 6 polis memurundan 2'sinin beraat etmesi, 4'üne verilen 6 ay 20'şer gün hapis ve 3'er ay memuriyetten men cezasının ertelenmesinin Yargıtayca onanması üzerine, ailelerin 8 yıl önce AİHM'e yaptığı başvuru sonuçlandı.

Avukat Mengücek Gazi Çıtırık'ın başvurusu üzerine açılan davanın sonucunda AİHM, Murat Bektaş (32) ve Erdinç Aslan'ın (22) ailelerine, Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yaklaşık 100 bin avro tazminat ve aynı zamanda bin 500 avro da mahkeme masrafı ödenmesi gerektiğine karar verdi.

AİHM'nin kararında, ''Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin yaşam hakkıyla ilgili ikinci, kötü muamelenin yasaklanmasıyla ilgili üçüncü maddelerini ihlal ettiği'' görüşü belirtildi.

Avukat Çıtırık, resmi belgelerin kendilerine ulaşması halinde kararı Bektaş ve Aslan'ın ailelerine bildireceklerini söyledi.


-OLAY VE YARGILAMA-


Adana'nın Akıncılar Mahallesi'nde Mustafa Köprü'nün sağ ele geçirildiği operasyonda, aynı dairede bulunan ve terör örgütü mensubu olduğu belirtilen Erdinç Aslan ile bitişikteki dairede oturan ve ailesinin olayla ilgisinin bulunmadığını iddia ettiği Murat Bektaş'ı kasten öldürdükleri iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına yapılan suç duyurusu üzerine 6 polis memuru hakkında dava açılmıştı.

Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 9 Mayıs 2001'deki duruşmada, ''kasten adam öldürmek ve kanuni muafiyet sınırlarının aşılması'' iddiasıyla yargılanan polis memurları Ali E, Haydar E, Nurettin B. ve Eyüp Y'yi, ''kanunun ve zaruretin tayin ettiği hududun aşılması suretiyle faili gayri muayyen şekilde kastı aşan müessir fiil sonucu ölüme sebebiyet vermek'' suçundan, ''suçun işleniş şekli, sanıkların kişilikleri, şahsi ve sosyal durumları göz önünde bulundurularak'' önce 8'er yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Daha sonra ''failin belli olmaması durumu'', suçun ikrarı ve sanıkların duruşmalardaki iyi hallerini göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, sanıkları indirim maddelerinden yararlandırıp cezayı 6'şar ay 20'şer gün hapis ve 3'er ay memuriyetten mene çevirmiş, verilen cezanın da ''sanıkların başka bir suç işlemedikleri ve işlemeyecekleri kanaati sonucu'' ertelenmişti.

Mahkeme heyeti, diğer polis memurları Muammer T. ve Fevzi M'nin ise beraatına karar vermiş, bu karar Yargıtayca onanmıştı. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler