YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye yerli uzay mekiği için atağa geçti!
Türkiye kendi uzay aracını üretmek için harekete geçti. TÜBİTAK’ın THOR adını verdiği projede geleceğin uzay araçları ile hipersonik taşıma araçlarının tasarımı ve geliştirilmesi yapılacak.
Türkiye yerli uzay mekiği için atağa geçti!
30 Mart 2015 / 04:34 Güncelleme: 30 Mart 2015 / 04:43

Dünya  uzaya gitmenin kolaylaşacağı yeni bir hayali düşlerken, gelişmiş ülkeler de insanları dünya ötesine taşıyacak yeni araçları geliştirme yarışına girdi. Türkiye de bu yarışa seyirci kalmamak için harekete geçti. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bilim adamları, gelecekte Türkler’i uzaya taşıyacak tamamen yerli mekik hazırlığı için THOR adını verdikleri projeyi faaliyete geçirdi. THOR’da geleceğin uzay araçları ile hipersonik taşıma araçlarının atmosferden rahat geçişleri için neler yapılması gerektiği ele alınacak. Yüksek ısılı atmosfer geçişlerinde uzay araçlarında oluşacak sürtünmeden kaynaklı ısınmaların en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılacak.

En güçlü kahramanın adı verildi

Adını mitolojide en güçlü tanrı olarak bilinen Thor’dan alan projede ‘ısıl koruma tekniği’ baz alınacak. Burun ve kanatları yüksek ısıya maruz kalan uzay mekiklerinin bu bölgelerdeki uçuşu da etkileyen yuvarlak hatları yeniden değerlendirilecek. THOR ekibi hem uçuş performansının artırılması hem de atmosfer geçişinin sorunsuz yaşanması için yeni projeler geliştirecek.

 

STAR GAZETE

Güzel proje ama...
 // Memet Çetin
...isim değişmeli, Milli olmalı......
30 Mart 2015 Pazartesi 16:16
hayırlısı...
 // Ömer
Hayırlısı ile amaca uygun uçuralım.İsim konusunda kim ne derse desin.Yıllardır 'Türkiye'de yüksek kalitede petrol bulundu' gibisinden haberlere benzemesin yeter ki... Bu gibi projelerde söz sahibi olabilmek için YERLİ YAZILIM - PROGRAM şart...
30 Mart 2015 Pazartesi 15:55
bu isimde uygun olabilir...
 // atiker
türkiyenin son iniki yılda yapmış olduğu atılımlarla ilgili nasılki düşmanlarımız ak parti osmanlıyı diriltmeye çalışıyor diyorlaya bu uzay aracının adınında diriliş veya diriliş osmanlı olabilir.....
30 Mart 2015 Pazartesi 14:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler