YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ve Suudi Arabistan dengeleri değiştirecek
Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin bölgedeki dengeleri değiştireceği belirtirken, PYD ve DAEŞ silahlı grupların önlenmesi için iki ülkenin ortak adım atması planlandığını söyledi.
Türkiye ve Suudi Arabistan dengeleri değiştirecek
31 Ocak 2016 / 10:48 Güncelleme: 31 Ocak 2016 / 10:54

İşte Dilipak'ın o yazısı;

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin bölgedeki dengeleri değiştireceği belirtilirken, özellikle PYD, DAEŞ ve İran destekli Husi gibi silahlı grupların önlenmesi için iki ülkenin ortak adım atması planlanıyor.

Başbakan Ahmet Davudoğlu, Medine’de ziyaretini tamamladıktan sonra dün Medine’ye geçti.

Başbakan Davutoğlu, Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaretinin ilk durağı Mekke’nin ardından Medine’ye gitti.     

Davutoğlu ile birlikte eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfü Elvan, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da Medine’ye hareket etti.       Davutoğlu ve beraberindekiler, Medine’de Hazreti Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi’yi ziyaret ettiler.

Davudoğlu’nun ziyareti ile ilgili olarak Suudi Arabistan’ın tanınmış gazetelerinden Okaz gazetesi 27 Ocak’ta Fehim Al Hamid imzası ile yayınlanan yazıda, Eski Kral Abdullah bin Abdülaziz’in (23 Ocak 2015) vefatından sonra Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin iyi şekilde devam ettiğine dikkat çekilerek, ‘Riyad ve Ankara İşbirliği’nden Ortaklığa’ başlıklı yorumda, ‘Kral Salman Davutoğlu ile İran’ın müdahaleleri ve DAEŞ’in önlenmesini görüşüyor’ deniliyor.

Ankara ve Riyad’ın stratejik ortaklığın güçlendirilmesi ve İran’ın Suudi Arabistan’a ve bölge ülkelerine karşı uyguladığı siyaset ve Körfez ülkelerinin içişlerine müdahale çabalarının masaya yatırılması beklenen görüşmelerde, İran’a ambargonun kaldırılması ve bir yandan Rusya, öte yandan Esed ve Şii Irak yönetimi ile ve Esed rejimi ile kurduğu yakın ve sıcak ilişkiler de gündeme gelmesi beklenen ana gündem maddelerinden bir diğeri.

PYD, DAEŞ, HUSİ KONUSU DA GÜNDEMDE

Riyad’da yapılacak görüşmelerde ayrıca, bölge ülkelerinden Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan, Kudüs ve Filistin sorunu durumu yanında; terörle mücadele alanında işbirliğinin takviyesi, DAEŞ, PYD, HUSİ gibi silahlı grubların önlenmesi, iki ülke arasındaki güvenlik koordinasyonunun güçlendirilmesi, terörle mücadele için kriz bölgelerinde görev yapacak, İslam Barış gücü, insanı yardım ve askeri ve istihbarat alanları, bilgi paylaşımı konularında işbirliği zemini oluşturulmaya çalışılacak. Riyad’daki Türkiye Büyükelçiliği basın ataşesi Bahaddin Akyön’ün verdiği bilgiye göre Suudi Arabistan Ankara Büyükelçisi Dr. Adel Mirdad’ın Okaz gazetesine verdiği demeçte, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da sağlamlaştırılması temelinde siyasi, askeri, güvenlik ve ekonomi alanlarına dair görüşmeleri kapsayacağı; bunun yanında özel ve devlet sektörleri arası ticari işbirliği ile iki ülkedeki yatırım fırsatlarının araştırılmasının ele alınacağını ifade etmiştir.

ERDOĞAN’IN BAŞLATTIĞI DİYALOG VE İŞBİRLİĞİ SÜRECİNİ DAVUDOĞLU SÜRDÜRÜYOR

Suudi yetkililer iki ülke arasındaki diyalog ve işbirliği sürecinin temellerinin Kral Salman ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen aralık ayı sonu gerçekleştirilen zirvede atıldığına vurgu yapıyorlar. Bu ziyaretin aynı zamanda Türkiye’nin önümüzdeki nisan ayı ortasında İstanbul’da yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne bir hazırlık anlamı taşıdığını bu ziyaretin ardından nisan ayındaki buluşmada, iki ülke arasında yeni müzakererelerin başlatılması yanında, iki ülkenin birlikte 3. ülkeler nezdinde girişimlerde bulunması beklenmektedir.

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin İslam ve Arap ülkelerinde de yakından izlendiği biliniyor. Bu işbirliğinin önümüzdeki günlerde Arap yarımadasındaki diğer ülkelerin de katılımı ile daha fazla genişlemesi ve derinlik kazanması bekleniyor. Arap dünyasındaki birçok yazar bu stratejik ortaklığın Arap ve İslam ülkelerinin yararına olduğu belirtiliyor.

Osmanlı Devleti’nden bu yana Türkiye Cumhuriyeti-Suudi Arabistan ilişkilerinin 1929’dan bu yana en iyi seviyeye gelebileceği belirtilirken Suudi ve bölge ülkeleri basınında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  Riyad ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler, işbirliği seviyesinden stratejik ortaklık konumuna yükselttiği, bu amaçla güvenlik, askeri, siyasi, iktisadi, ticari, yatırım, enerji, eğitim, kültür, tıp ve diğer alanları içeren bir konseyin kurulmasının öngörüldüğü” ifade edilmektedir.

 

YENİ AKİT

Önceliklerimiz...!!!
 // Muhafız
Suudi Arabistan ile ortak strateji konsepti oluşturulurken;öncelikle enerji hammadde kaynaklarının değerlendirilmesi ve askeri teknolojik olanakların yenilenmesi ve geliştirilmesi olmalıdır.Türkiye'nin ve Suudi Arabistan'ın askeri teknolojik olanaklarının arttırılması özellikle hava Savunma konseptinin geliştirilmesi olmalıdır.Çünkü İran ve Rusya'nın Ortadoğu üzerindeki yayılmacı emelleri arttıkça bu ortak askeri teknolojik konseptin bir an önce oluşturularak,geliştirilmelidir.Hava savunma ön...
31 Ocak 2016 Pazar 22:36
Eğer gerçekten Ortadoğu'da dengeler değişecekse...!!!
 // Muhafız
Eğer gerçekten Ortadoğu'da dengeleri lehimize değişecekse;öncelikle Türkiye,Suudi Arabistan,Pakistan,Katar hattını askeri,ekonomik ve iktisadi olarak oluşturmalıyız.Daha sonra Türkiye,Azerbaycan,Türkmenistan,Kırgızistan hattını askeri,ekonomik ve iktisadi olarak oluşturmalıyız.Bu ortak strateji konseptini bütün Ortadoğu'ya ve Ön Asya'ya hatta Pasifiklere Japonya, Güney Kore hattına kadar genişletmeliyiz.Bu ortak strateji konseptini oluştururken önceliğimiz İnsani değerler ,insan hakları olmal...
31 Ocak 2016 Pazar 22:25
ÜMMETİN SAFLARI SIKLAŞIYOR
 // süleyman örnekci
ümmetin beklediği özlediği birliktelik nihayet gerçekleşti inşallah araya bir fitne sokulmadan bu işbirliği ve kardeşlik ebed müddet devam eder...
31 Ocak 2016 Pazar 19:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler