YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ve Rusya arasında tarihi kararlar alındı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine olan inandığını söyledi. Putin, Türkiye'ye verilen doğalgazın fiyatında indirim konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.
Türkiye ve Rusya arasında tarihi kararlar alındı
10 Ekim 2016 / 20:15 Güncelleme: 10 Ekim 2016 / 20:49

Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mabeyn Köşkü'nde bir araya geldi. Görüşme 1 saat  40 dakika sürdü. İki lider ortak açıklama yaptı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'ın konuşmasının satır başları:

Bildiğiniz gibi Enerji Kongresi toplantısı 2 gün daha sürecek. Bakanlar arası görüşmeler, uzmanlar arasındaki görüşmelerle bu kongre farklı bir zenginliğe kavuşacaktır. Bugün devlet başkanları olarak açılış konuşmalarında bir arada bulunduk.

Ardından ikili görüşmeleri gerçekleştirdik. Ve bakanlarımız ikili görüşmelerine devam edecekler. Uzmanlarımız aynı şekilde görüşmeleri devam ettirecekler. Bu tabii ülkeler arasındaki enerji ile ilgili münasebetleri özellikle ilgilendiren konular. Bunun yanında ekonomik, siyasi, savunma, turizm ve kültürel görüşmeler de olacak.

DOLU DOLU BİR GÜN GEÇİRDİK

Sayın başkanla dolu dolu bir gün geçirdik. Rusya ile ilişkiler çok daha fazla farklı şekilde gelişecek. Ülkemizde yapılacak olan toplantı da önem arz ediyor. Rusya ile Suriye konusunda ne gibi gelişmeler yapabileceğimizi konuştuk.

Özellikle Halep'teki gelişmelerde ne gibi bir strateji uygulayalım ki oradaki insanlar bir an önce barışa huzura kavuşsunlar. Bu konuda karşılıklı olarak görevlendirmelerimizi yaptık. Dışişleri Bakanlığımız, Genelkurmay Başkanımız ve MİT Müsteşarının da katılacağı toplantıyla bir araya gelinecektir. 

TÜRK AKIMI ANLAŞMASI İMZALANDI

Türk akımı konusunu aramızda değerlendirmesini yaptık. Türk akımı ile ilgili olarak sürecin hızlandırılması konusunda az önce atılan imza ile noktayı koyduk. Bir diğer çok önemli husus Ak Kuyu Nükleer Enerji Santrali. Ak Kuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili olarak burada bundan sonraki sürecin hızla devamında mutabatakımız nettir. Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım.

VLADIMIR PUTİN'in konuşmasından önemli satırlar: 

Bana gönderdiği davet için şükranlarımı sunmak istiyorum. Birçok konuda görüş alışverişi yaptık. İkili ilişkilerin normalleşme sürecini tamamlamak için ilave çaba göstereceğimiz konusunda mutabık kalmıştık.

RUSYA TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETMİYOR

Özellikle şu konuya dikkatinizi çekmek isterim Rusya hükümeti Türkiye'den ihraç edilen ve kısıtlama olan narenciyeyi Rus piyasasına açmış olduk. Rusya tarım ürünleri üretmiyor. Ve Türkiye'den bunları Rusya'ya ithal edince bizim fiyatlarımız düşecektir.

Türkiye ortaklarımız için Rusya'nın piyasasının açılışı anlamına geliyor. 2015 yılında Türkiye'den ihracatın hacmi 500 milyon dolar civarındaydı. Dolayısıyla önemli kararlar alındı. Rusya bu çalışmaya ilgi duymaktadır. Enerji alanındaki işbirliğimizi ele aldık. 

DOĞALGAZA İNDİRİM YAPILMASI KONUSUNDA MUTABIK KALDIK

Rusya'da hali hazırda 200'ü aşkın genç öğrenci nükleer güç uzmanı olacak gençler ilgili kurumlarda eğitim görmektedir. Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi çevresinde Türkiye'ye doğalgaz indirimi yapılması konusunda mutabık kaldık. 

AKAN KANIN DURDURULMASINDAN YANAYIZ

Biz hem Rusya, hem Türkiye olarak Suriye'de akan kanın durdurulmasından yanayız. Biz de Rusya'da, Suriye'deki siyasi çözüme en hızlı şekilde geçilmesini istiyoruz. Düşünüyoruz ki Suriye'de barışı isteyen herkes bunu desteklemeli. Sadece tek konu var, insani yardımın ulaştırılmasının güvenliğinin sağlanması. 

 // Mustafa
Suriye de sivilleri ve Türkmenleri vuranlar suçu Rusyaya mı atıyor?...
10 Ekim 2016 21:22
 // Mustafa
Acaba, Rus jetleri Suriye de sivil halk ı vurdu diye çıkan haberler yalan mı?...
10 Ekim 2016 21:22
hadi putin, putinliğini göster ABD ve AB ye.
 // hursit dilaver
bu fesat ve zındıka komitelerine karşı inşallah hayırlısı olur. hadi bakalım putin, bizi pişman etme.yüzümüzü kara çıkarma. karşında son yüzyılın en dobra,en dürüst,en güvenilir adamı var. bu milletin de tek umudu o. ona göre konuş emi. hadi bakalım.ülkemiz için de hayırlara vesile olur inşallah....
10 Ekim 2016 Pazartesi 17:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler