YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ve Kobani'de oynanan oyunlar neler?
Sivil Düşünce'de bu hafta, Kobani ve Türkiye'deki Kürtler üzerinden oynanan oyunlar, Kürtlerin IŞİD'e bakışı, Esad rejiminin unutulup gündemin Kobani yapılması ve birçok önemli gündem maddesi tartışıldı.
Türkiye ve Kobani'de oynanan oyunlar neler?
25 Ekim 2014 / 04:50 Güncelleme: 25 Ekim 2014 / 08:11

Kanal A'da yayınlanan ve Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın sunduğu Sivil Düşünce Programı'nın bu haftaki özel konuğu; Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu ve daimi konuklar Gazeteci Yazar Orhan Miroğlu,Tamer Korkmaz ve Celal Kazdağlı idi.

Çözüm sürecinde gelinen noktaya değinen ve Kobani olayları ile süreci tıkamaya çalıştıklarına değinerek söze başlayan Orakoğlu şöyle konuştu:

"Ortadoğu'da bir şeyler kapma peşindeler"

Sayın Cumhurbaşkanı çözüm süreci meselesinde çok kararlı olduğunu, her şeyini ortaya koyduğunu söyledi. 62. Hükümet'in de bunu gündeme alması, 2015 Haziran ayında bu işin bitirileceğinin söylenmesi vd konulardan sonra Kobani olayları karışıklık yarattı.  Ortadoğu da bu çözüm sürecine dahil oldu. Belki Ortadoğu'da da bir-iki tane Kürt Devleti çıkabilir. Ne olacağını bilemeyiz.

ABD Ortadoğu'da düzen istiyor mu? Orada bir şeyler kapma yarışındalar. Orada kimler ölmüş, Türkiye'ye bu kadar insan girmiş vs kimsenin umurunda değil. Peşmerge zorla Kobani'ye girmek istiyor. PYD, peşmergeyi istemiyor. Yani, Kobani üzerinde devletlerin stratejileri çatışıyor. Peşmerge yerine silah isteniyor.  Bana göre ABD, PKK ve PYD ile sıkı görüşmeler içerisinde.

IŞİD, sosyal medya platformlarını çok iyi kullanıyor. Böyle bir örgütle karşı karşıyayız. Çözüm süreci var. Çıkıp da, HDP'nin insanları sokağa çağırması inanılır gibi değil.

CHP'den de Sezgin Tanrıkulu; "Gezi ateşi ile Kobani ateşini birleştirelim" dedi. Bunlar arka arkaya gelen açıklamalardı.

PKK-PYD terör örgütüdür. Ama HDP siyasi partidir. Onun çıkıp ayaklanmaya çağırması anlamsız.

Esed Türkiye aleyhine propaganda yapıyor. Burada da paralel yapının medyası bunu yapıyor. Türkiye'de ciddi olarak algı operasyonları var ve dünya devletleri de buna ortak oluyor.

Koalisyon güçlerinin amaçlarının ne olduğunu açık şekilde ortaya koymalıyız.

"PYD Rojova denilen bölgede devrim yaptığına inanıyor"

PYD'nin bölgede devrim yaptığına inandığını ve aslında böyle bir devrimin dünya siyasi tarhinde örneği olmadığını belirten Miroğlu ise şöyle konuştu:

PYD Rojova denilen bölgede devrim yaptığına inanıyor. Hatta, 1789 Fransız Devrimi ve Rusya'nın Ekim Devrimi'nden daha önemli olduğunu söylüyor. PYD'nin de hesap edemediği şekilde Kobani üzerinde dış güçlerin çatışmaları var.

Kobani'de 40 günlük IŞİD ile mücadele devam ediyor. Uluslararası toplum açısından okuduğunuzda; IŞİD'e karşı Suriye ve Irak'ta verilen mücadele, batıda 'medeniyetler savaşı' olarak algılanıyor. El-Kaide'den alınmış büyük bir tehdit olarak görülüyor.

PKK-PYD ideolojik ve siyasi olarak devrim yaptığına inanıyor ve yalnız olduğunu söylüyor. Bu yüzden de yardımlaşma meselesine ihtiyatlı davranıyor. Bölgede bir yanıyla milli bir yanıyla mezhepsel bir çözüm olacağının Batı da farkında. Bu homojen bir yapı değil. Araplar, Müslümanlar, Hıristiyanların yaşadığı bölge. Bu yüzden zor. Bu nedenle de aşiretlerden yardım istiyorlar. Aşiret silahlanır ama düşmanını tanımaz, nasıl savaşacağını bilmez. Bu boşluğu PYD doldurdu.

"Batı Kürtleri ayırmıyor"

Birçok yerde durdurulamayan IŞİD'in Kobani'de durdurulması önemlidir. Batı artık Kürtleri ayırmıyor. Suriye Kürdü vs diye. Oradaki ulusal birliğe de sıcak bakıyorlar. Kobani'de bir Kürt yapılanması olmalı. Ama bu tercih bence PYD gibi, Marksist, sol gelenekten gelen, emperyalizme karşı mücadele tahayyülü olan bir örgütten yana olmayacaktır. Muhafazakar, demokrat ya da Talabani'nin partisi gibi partilere daha yakın olacak.

PYD, Amerika'dan aldığı yardımdan dolayı sol güçlerin de olumsuz eleştirisine uğruyor, bunu sindiremiyorlar.

"PYD üzerinden Türkiye'deki çözüm sürecine zarar veriliyor"

Türkiye politikaları, Kürtler ve Suriye'deki Kürtler açısından Kobani'yi anlamak gerektiğinin önemine vurgu yapan Kazdağlı:

Tükiye'nin politikalarını belirlemek açısından Kobani'nin ne anlama geldiğine bakmak gerekir. Kobani'yi, Türkiye'de çözüm sürecine indirilen bir darbe olarak görmek gerekiyor. Çözüm sürecini zora sokan bir olay haline geldi. Suriye'de ise rejimi gölgede bırakan, Esad'ı unutturan bir olay haline geldi. Kürtler açısından bakıldığın da; bir şemsiye altında toplanın anlamında bir davetiye olarak görmeli.

Buradan bakıldığında Türkiye öncelikle iki konuyu gündemine alarak bu meseleye yaklaşıyor.

1-Türkiye'deki çözüm sürecine indirilen bu darbeyi bertaraf etmek, çözüm sürecini kurtarmak. Bu açıdan da Kobani'de PYD'nin önderliğini kırmak istiyor. Onun yanına ÖSO ve peşmergeyi koymak istiyor.  Türkiye; PYD üzerinden çözüm sürecine kilit vurmak isteyenlerin oyununu bozmak. Kobani'yi bir sorun olarak gündemden çıkartmak ve hızla oranın başka bir şekle dönüşmesini istiyor. Asıl mesele Esad ve rejimi. Bu bırakıldı IŞİD ile uğraşılıyor. Türkiye bunu da bozmak istiyor.

2-PYD kendi iradesi ile mi bu tutum ve davranışı mı sürdürüyor yoksa dışarıdan dayatma mı var? Bence ikincisi gibi. İş sadece Salih Müslim'e kalmış olsa, PYD tabanına, Rojova'daki Kürtlere kalmış olsa muhtemeldir ki onlar ABD'nin desteklediği bir konuma düşmek istemeyecektir. Bu emperyalizm düşüncelerine karşı. Ama şimdi tam tersi bir durumuyla karşı karşıyayız. Bunu inşa etmek için PYD üzerinde kimler ve nasıl etkileşimde bulundu?

Neden Salih Müslim, Ankara'da büro açmayı reddetti.

"IŞİD'i kimlerin yarattığını biliyoruz"

Bülent Orakoğlu:

ABD Kobani'ye ve Bağdat'a farklı davranıyor. Kobani'de hava harekatı yapıyor, kara harekatını da 'Belirli unsurlar yapsın' diyor. Ama IŞİD yönünü Kobani'den Bağdat'a çevirdi, oraya yaklaştı. Bu sefer ABD, Bağdat'ta kara harekatı yapacağına dair açıklama yaptı.Neden? Orada petrol var.  ABD sadece hava harekatı yapacağına dair yemin ediyor ama bunu yiyor.

IŞİD'i kimlerin oluşturduğu çok açık. Zaten BM Genel Kurulu'nda bir devlet başkanı, Obama'nın gözünün içine bakarak; "IŞİD'i kimlerin kurduğunu gayet iyi biliyoruz" dedi. El-Kaide'nin batıda büyük eylemlere imza atması, kendi ülkelerinde ciddi asayişlerini sarsması batıda psikolojik korku yarattı. Esad da bu psikolojik korkuyu kullanıyor.

Esad'ın 200 bin insanı vurması batının umurunda değil ama IŞİD umurunda. Koalisyon güçlerini bu ciddi olarak rahatsız ediyor. ABD, isteseydi Kobani'de IŞİD'i püskürttürdü.

Ortadoğu'daki Kürtler, yeni bir oyuna getiriliyor. Türkiye, çözüm sürecinin Türkiye'deki Kürtler için yapıldığını söylüyor. Ama Kobani'deki olaylardan buradaki Kürtler etkileniyor. Türkiye'nin IŞİD'le birlikte olduğuna Kürtler inandı.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler