YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ve Katar muhaliflere uçaksavar verdi
Ankara ve Doha anlaştı, Suriye ve Rusya’nın bombardıman altında tuttuğu Halep’teki muhaliflere uçaksavar verildi. Bölgeden alınan bilgilere göre ilk teslimat geçen hafta yapıldı.
Türkiye ve Katar muhaliflere uçaksavar verdi
02 Ekim 2016 / 09:04 Güncelleme: 02 Ekim 2016 / 09:10

Rejim güçleri ve Rusya’nın ağır bombardımanıyla son 10 günde çoğu kadın ve çocuk bin kişinin öldüğü Halep’e Türkiye ve Katar’dan uçaksavar desteği geldiği öğrenildi.

DESTEK DEVAM EDECEK

Halep’te yaşananlar tüm dünyanın tepkisini çekmiş, ABD yönetimi Rusya’ya ‘ilişkileri askıya alma’ uyarısında bulunmuştu.

Halep’i neredeyse yok olma noktasına getiren saldırıların önlenebilmesi için muhaliflere uçaksavar verileceği gündeme gelmişti. Ancak ABD-Rusya arasındaki görüşmelerin uzaması ve yaşanan bazı belirsizlikler uçaksavar verilmesini geciktirdi.

Karar’ın bölge kaynaklarından aldığı bilgiye göre, geçen hafta ABD Türkmen gruplar üzerinden Suriye’ye uçaksavar girişine olumlu baktı.

ABD’nin bu tutumu, Türkiye ve Katar’ın Türkmen savaşçılara uçaksavar vermesine fırsat sağladı. Gelecek hafta yeni uçaksavarların da gönderileceği belirtildi.

ABD ve Rusya arasında Suriye konusunda anlaşma sağlandıktan sonra ateşkes ilan edilmiş ve sadece bir hafta sürmüştü. İki ülke arasında karşılıklı açıklamalarla başlayan gerilim krize dönüşmüş, ateşkesin de sona ermesine neden olmuştu.

Ateşkes bozulur bozulmaz Halep’te rejimle Rus savaş uçaklarının kuşatması altındaki semtlere yönelik hava saldırıları düzenlendi. Saldırılar sığınak delici olarak tanımlanan tahrip gücü yüksek bombalarla yapıldı. Sadece yerleşim yerleri değil, hastaneler de hedef alındı. Halep düşüyor denilen bir ortamda Türkiye ve Katar’ın uçaksavar desteği geldi.

ABD-RUSYA İLİŞKİLERİ YAŞAM DESTEK ÜNİTESİNDE

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marc Toner, “Rusya’nın henüz Suriye’de bizim görmek istediğimiz adımları atmaması nedeniyle ilişkilerin sona ermesine çok yakın bir noktadayız” dedi.

Toner, günlük basın toplantısında Washington-Moskova hattındaki gerginlikle ilgili  konuştu. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin henüz sona ermediğini belirten Toner, “Hala aynı noktadayız. Kapıları tamamen kapatmadık” dedi.

Rusya ile Suriye’de diplomatik çözüm için çok fazla mesai harcadıklarını belirten Toner, şunları söyledi: “Önümüzde farklı seçenekler var. Bunlardan birçoğunun sonucu çok iyi değil, bu yüzden kapıları tamamen kapatmadan meselenin ciddiyetinin bizim ve Rusya tarafından anlaşıldığından emin olmak istiyoruz.”

Suriye’de taraflar arasındaki  gerilimin daha da artmasından çekindiklerini ifade eden Sözcü Toner, Washington ve Moskova ilişkilerinin yaşam destek ünitesinde olduğunu, fakat ünitedeki çizginin henüz düz olmadığını söyledi.

 // Milli irade
İşte bu be... ALLAH yardımcınız olsun....
02 Ekim 2016 16:51
 // Ibrahim
Insallah dogrudur dogruysada cok gec kalinmis bir yardim!...
02 Ekim 2016 14:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler