YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ve İsrail arasındaki anlaşma kabul edildi
Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi
Türkiye ve İsrail arasındaki anlaşma kabul edildi
20 Ağustos 2016 / 05:23 Güncelleme: 20 Ağustos 2016 / 08:02

Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Anlaşmaya göre İsrail, 31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan Mavi Marmara olayı sırasında yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak, Türkiye tarafından açılacak bir hesaba 20 milyon dolar ödeme yapacak. Bu meblağ, defaten ödenecek.

Türkiye, bu meblağın havale edileceği banka hesabını İsrail'e diplomatik kanallardan bildirecek. İsrail, anlaşmanın yürürlüğe giriş tarihini takip eden 25 iş günü içinde parayı bu hesaba havale edecek.

Söz konusu meblağın dağıtımı, benimsenebilecek dağıtım yöntemlerine uygun şekilde münhasıran Türkiye'nin yetkisinde olacak ve bu konuda İsrail Hükümeti için herhangi bir sorumluluk doğmayacak.

Hukuki ya da cezai sorumluluktan muaf olunacak

Türkiye ve İsrail, diğer tarafa veya diğer taraf adına hareket edenlere hukuki veya başka bir sorumluluk yüklemeyecekleri ve bu anlayışın, taraflardan herhangi birinin ya da taraflar adına hareket edenlerin cezai veya hukuki sorumluluğu kabul ettiği veya üstlendiği şeklinde yorumlanmayacağı hususlarında mutabık kaldı.

Anlaşma, İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından Mavi Marmara hadisesiyle ilgili kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye'de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacak.

Herhangi bir Türk gerçek veya tüzel kişisi tarafından veya bu kişiler adına, İsrail Hükümeti veya gerçek veya tüzel kişilerine karşı herhangi bir para talebi öne sürülmesi veya taleplerin sürdürülmesi halinde, yukarıdaki hükümlere bakılmaksızın, İsrail Hükümeti, onun adına hareket edenler veya İsrail vatandaşlarının tüm kayıpları, masrafları, hasarları ve harcamaları Türk Hükümeti tarafından karşılanacak.

Bu anlaşma, tarafların yürürlük için gerekli iç hukuk usullerinin tamamlandığına dair birbirlerine diplomatik kanallardan yaptıkları yazılı bildirimlerden sonuncusunun alındığı tarihte yürürlüğe girecek.

İsrail ile anlaşmaya ilişkin tasarının ardından, Türkiye ile Venezuela arasında enerji alanında iş birliği anlaşmasına dair kanun tasarısı da kabul edildi.

 

AA

 // Ömer
Bakalım 'Dünya Lideri' Reis bu IHANET ve TESLIMIYETE onay verip Feto'nun söylemini haklı çıkaracak mı? Şayet Sn.Erdoğan onaylar ise hain Feto için ne demeli?...
20 Ağustos 2016 10:00
 // Ömer
Bu ne demektir? Istediğiniz kadar Müslü veya Türk vatandaşı öldürebilirsiniz yeter ki Devletin yöneticilerinin gözüne biraz PARA SOKUN o zaman tüm Hukuksal cezai ve yaptırımlardan muaf olursunuz. Bu mu sizin uluslararası politikanız? Anlaşma metnini hangi gerizekalı.... Allah sizi bu ihanetinizden ötürü .... AMIN...
20 Ağustos 2016 09:29
 // Ömer
müslüman kanı dökmeyi devlet politikası haline getirmiş terörist devlet ile Ihanet anlaşmasına evet diyen bir Meclis Gazi meclis içersindekiler Milli olamaz. Allah sizi Afetmeyecek inşallah.bu saatte sonra çıkıp söyleliğiniz her şeyin Kocaman aldatmadan ibaret olduğunun millet farkına vardı. Yarın IHH terörist örgüt sınıfına alınır ise Numan kına yaksın. Bu nasıl teslimiyetçi bir yahudi uşaklığı ?...
20 Ağustos 2016 09:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler