YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ve dünyada bayram
Türkiye ve dünyada Ramazan Bayramı çoşkusu yaşandı.
Türkiye ve dünyada bayram
30 Ağustos 2011 / 10:16 Güncelleme: 30 Ağustos 2011 / 10:30

Edirne'deki Selimiye Camisi'nde bayram coşkusu yaşandı.

Bayram namazı için Türk-İslam şaheserlerinden Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'ne akın eden vatandaşlar, vaktinden önce camiyi doldurdu.

Edirne Müftü Vekili Yusuf Tuna verdiği vaazda bayramların birleştiriciliğinde ve güzelliklerinden söz etti.

Namazın ardından cami çıkışında bazı vatandaşlar eş ve dostlarıyla ve cami cemaatiyle bayramlaştı. Vatandaşların bir kısmı da, bayramlaşmanın ardından yakınlarının kabirlerini ziyaret etti.

-BULGARİSTAN'DA BAYRAM-

Bulgaristan'daki Müslümanlar Ramazan Bayramı'nı coşkuyla kutluyor.

Başta başkent Sofya olmak üzere Türklerin yaşadığı bölgelerde, bayram namazı dolayısıyla camiler doldu taştı. Sofya'da ibadete açık tek cami olan Banya Başı'nda yüzlerce kişi namazı avluda kıldı.

Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci yayımladığı mesajda, Bulgaristan'daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladı. Haci, bayramın dünyada huzur ve barışın sağlanmasına vesile olmasını diledi.

Çok sayıda Türkün yaşadığı Kırcaali, Şumnu, Rusçuk, Dobruca, Silistre, Razgrad, Targovişte, Hasköy, Varna ve Burgaz'da da bayram namazına büyük ilgi vardı. Bu bölgelerdeki tüm camiler bayram namazında doldu taştı. Müslüman cemaat, namazdan sonra kucaklaşarak bayramlaştı.

Bu arada Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile Başbakan Boyko Borisov birer mesaj yayımlayarak, ülkedeki Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Pırvanov mesajında, Bulgaristan'daki Müslüman vatandaşların dini vecibelerini özgürce yerine getirmelerinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Ramazan Bayramı dolayısıyla Türkiye-Bulgaristan sınırında ise yoğun bir trafik gözleniyor.

Akrabalarıyla bayramlaşmak için binlerce kişi Türkiye'den Bulgaristan'a gelirken, Bulgaristan'da eğitim gören binlerce Türk öğrenci de bayramı aileleriyle birlikte geçirmek için Türkiye'ye gidiyor.

Ramazan Bayramı dolayısıyla Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki belediyeler çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri düzenliyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler