YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, Suriye'nin elektriğini kesecek mi?
Türkiye, Suriye'nin elektriğini kesecek mi?
04 Ekim 2012 13:49
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye tarafından Suriye'ye verilen elektriğin kesilip kesilmeyeceğine ilişkin açıklama yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğin enerji fiyatlarını yükselteceğini beklemenin yanlış olacağını belirterek, ''Böyle bir beklenti içerisinde değiliz. Suriye'nin büyük bir petrol ve doğalgaz üreticisi olmadığını, Türkiye'nin tüketimlerinin o ülkedeki rakamlarla mütenasip olmadığını biliyoruz'' dedi.

Uluslararası Enerji Konferansı ve Fuarı'na katılan Bakan Yıldız, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Türkiye ile Suriye arasındaki gerilim enerji fiyatlarının artmasına neden olur mu '' şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, Suriye ile gelinen son noktada enerji fiyatlarının yükseleceğini beklemenin yanlış olduğunu ve böyle bir beklenti içerisinde olmadıklarını bildirdi.

Suriye'nin büyük bir petrol ve doğalgaz üreticisi olmadığını, Türkiye'nin tüketimlerinin de Suriye'deki rakamlarla mütenasip olmadığını belirten Yıldız, ''Tam tersi Türkiye'den Suriye'ye verilen elektriğin ve Suriye üzerinden geçip Irak'a giden bir su kaynağının olduğunu biliyoruz. O açıdan böyle bir gerginliğin sonucunda elektrik ve doğalgaz fiyatlarının artmasını beklemek yanlış olur, bizim böyle bir beklentimiz yok. O açıdan herkesin müsterih olmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Konuyla ilgili bir soru üzerine Türkiye'den Suriye'ye elektrik verilmeye devam edildiğini belirten Enerji Bakanı, şunları söyledi:

''Biz Suriye halkıyla değil, Suriye rejiminin yaptığı yanlışlarla alakalıyız, onunla ilgiliyiz. İnsanlık dramına dönüşen ve 30 binden daha fazla kişinin öldüğü, her gün ölenlerin sayısının arttığı bir ortamdan bahsediyoruz. Bunun hangi ülke açısından olursa olsun savunulacak bir yanı yok. Tam tersi bu insanlık dramına bir son vermeyle alakalı konu. O yüzden biz Suriye halkıyla, oradaki masum insanlarla alakalı bir yaptırımdan bahsetmiyoruz.''

Bir gazetecinin, ''gerilimin sıcak savaşa dönüşme riski var mı '' şeklindeki sorusuna Yıldız, ''Ben o noktaya geleceğini düşünmüyorum'' yanıtını verdi. AA


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler