YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, Suriye hava aracını vurdu
Türkiye, Suriye hava aracını vurdu. Sınır ihlali yapan araç jetler tarafından vuruldu ve Suriye tarafına düştü.
Türkiye, Suriye hava aracını vurdu
16 Mayıs 2015 / 16:51 Güncelleme: 16 Mayıs 2015 / 19:31

Türkiye sınırını ihlal eden Suriye’ye ait hava aracına, Adana’dan kalkan F-16’lardan iki füze atıldı. Türk savaş uçaklarının atışından sonra büyük bir patlama meydana gelirken, aracın düşürüldüğü iddia edildi. Görgü tanıkları, "Vurulan uçak üç parçaya bölündü' dedi.

Genelkurmay'dan ilk açıklama geldi

Genelkurmay Kaynakları, "Hatay'ın Altınözü, Defne ve Yayladağı ilçelerinde Suriye' den bir hava aracının sınır ihlali yapması üzerine Adana' dan kalkan savaş jetlerimiz 2 kez ateş açarak bir hava cismini vurmuşlardır. Ancak vurulan cismin ne olduğu hakkında şu an için bir netlik yok. Vurulan cismin netliği tespit edildiğinde kamuoyuyla paylaşılacak " dedi.

Uçaklarımız Adana'dan havalandı

Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileri, Hatay’ın Altınözü, Defne ve Yayladağı ilçelerinden Suriye’den bir hava aracının sınır ihlali yaptığını belirterek, “Bunun üzerine Adana’dan kalkan savaş jetlerimiz tarafından iki kez ateş açıldı. Şu anda bölgede incelemeler yapılıyor. Uçak mı, helikopter mi, başka bir hava aracı mı ne olduğu araştırmanın sonunda netlik kazanacak” dedi.

Bölgede oturan vatandaşlar ise Dursunlu-Emek bölgesinden Suriye uçağının iki kez sınır ihlali yaptığını, ardından da Türk jetleri tarafından vurulduğunu, uçağın üç parçaya bölünerek düştüğünü gördüklerini söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan açıklama

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, "14.04 sularında Cilvegözü'nü 5 dakika süreyle 7 mil sınırımızı ihlal eden bir Suriye helikopteri düşürülmüş durumdadır. Hakkıyla görevini yapan, Suriye güçlerine karşı gereken tepkiyi gösteren Silahlı Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum, hepsinin gözlerinden öpüyorum" dedi.

Suriye devlet televizyonundan iddia: Düşürülen hava aracı İHA'ydı

Reuters'ın haberine göre, Suriye devlet televizyonu, Türk jetlerinin Suriye uçağını vurduğuna dair haberlerin doğru olmadığını iddia etti. Suriye televizyonu düşürülen aracın ise insansız hava aracı olduğunu öne sürdü. 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler