YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye şantiyeye dönecek
Son seçimlerden yüzde 50 oy desteğiyle çıkan AK Parti, yeni hükümet döneminde bir dizi önemli proje için harekete geçecek...
Türkiye şantiyeye dönecek
14 Haziran 2011 / 08:19 Güncelleme: 14 Haziran 2011 / 08:19

Bunlar arasında Tüp Geçit, 3. Köprü, Hızlı Tren, Uzay üssü dikkati çekiyor. Yeni bir hükümet kurmaya hazırlanan AK Parti, özellikle seçim döneminde açıklanan bir dizi projede hızlanacak. 2023 hedefleri arasında gösterilen bu yeni projelerin ekonomiye canlılık katması bekleniyor.

KANAL İSTANBUL: İstanbul’un Avrupa yakasında Silivri yakınlarında açılacak 50 kilometrelik kanal ile Karadeniz veMarmara Denizi arasında ikinci bir Boğaz oluşacak. Kanal İstanbul’un etüt çalışmaları iki yıl içinde başlayacak. Kanal boğaz trafiğini rahatlatacak.

ÜÇ YENİ ŞEHİR: İstanbul’a iki, Ankara’da bir olmak üzere 3 yeni şehrin etüt çalışmalarına bu yılsonuna kadar başlanacak, temeller ise gelecek yıl atılacak. İstanbul’daki birermilyon nüfuslu iki yeni yaşam alanından biri, Avrupa, diğeri Anadolu yakasında olacak. Ankara’daki şehir ise 500 bin nüfuslu.

İLK UZAY ÜSSÜ: Türkiye’nin ilk Uzay ve Uydu Merkezi Ankara Kazan’daki TAI tesisleri içinde faaliyete geçecek. 100 milyon dolarlık yatırımile iki yıl içinde başlayacak proje kapsamında askeri uydular ile TÜRKSAT’a ait haberleşme uyduları üretilecek. Radar tasarımve üretim merkezi de Aselsan tarafından 100 milyon dolar sermaye ile Gölbaşı’nda kurulacak.

3. KÖPRÜ-TÜP GEÇİT: İstanbulİzmir otoyolu ve Körfez geçişi projesinin inşaatı başladı. 50binkişiye istihdamsağlayacak proje, 5 yıl içinde tamamlanacak.Marmaray tamamlanırken yeni bir tüp geçit ve 3’üncü köprünün inşaatı başlayacak. İzmir’de Üçkuyular-Mavi Şehir arasında körfezden tüp geçitle geçiş sağlanacak. İzmir-Ankara ve Ankara-Samsun otoyolu inşaatlarına başlanacak ve 4 yıl içinde tamamlanacak.

HIZLI TREN: Şu anda Ankara- Eskişehir veAnkara-Konya arasında tamamlanan hızlı tren seferleri, Ankaraİstanbul, Ankara-Sivas, Ankara-İzmir, Ankara-Samsun ve Sivas-Erzincan hatları ile devamedecek.

DEV HASTANELER: İstanbul, Ankara ve İzmir’de ikişer, Diyarbakır ve Bursa’da bir olmak üzere 8 dev şehir hastanesi inşa edilecek. Bu hastaneler kendi içinde onlarca ihtisas hastanesini bulunduracak.

YENİ STADYUMLAR:Ankara’da, Trabzon’da ve Diyarbakır’da birer İzmir’de iki yeni stadyum inşa edilecek. 40’ar bin seyirci kapasiteli, UEFA kriterlerine uygun stadyumların inşaatları önümüzdeki yıl başlayacak.

METROLAR BİTECEK: İstanbul ve Ankara’daki tüm metro inşaatları 4 yıl içinde tamamlanacak. Ankara’da havaalanı ile Kızılay arasına yeni bir raylı sistem inşa edilecek. Keçiören ile İstanbul Bulvarı arasına 15 km’lik bir tünel yapılacak. Tünel, 3 yıl içinde tamamlanacak.

YENİ LİMANLAR: İstanbul’da Galataport veHaydarpaşaport olmak üzere iki dev liman yapılacak. İzmir’de dünyanın en büyük limanlarından olacak Kuzey Ege Çandarlı Limanı inşa edilecek.

TÜRK MARKALI OTOMOBİL: ilk adımbudönemde atılacak. Bu amaçla yerlimarka otomobili cazip hale getirecek çok özel teşvikmekanizmaları belirlenecek. Yerli ve yabancı sermaye ile görüşmeler yapılacak.  (Bugün)

biriktirmek gümüş'se,harcamak altındır...
 // ibrahim çelikoğlu
Yapılan iş ithal mallarıyla yapılıyor,döviz ihtiyacı doğuracaksa;İntihardır.İşsize iş verilecekse;İşçi simit alacak,peynir,oyuncak vs.fabrikalar çalışacak.Reklamlardaki gibi.Türkiye kalkınacaktır.Sıralanan işler yerli malıyla hal edilecek işler gibi.İki-Osmanlı camilerde dünya ya kendisini göstermiş,teknelojide sıfır almıştır.Fatih'in döktürdüğü topları dökemez hale düşmüştür.Hem yapmalı Japon'lar gibi teknelojide daha ileride olmak şartıda ol...
14 Haziran 2011 13:19
devamı
 // ibrahim çelikoğlu
Ankara'ya gemilerle ulaşılabilinmelidir.Bu düşünce hayati önem taşıyan bir düşüncedir.Şaka değildir.Çünkü:Dip suları ılıman iklimin olmazsa olmazlarındandır.Dip suları sıcak olan yerlerde toprağı serin tutar.Soğuk karlı olan yerlerde sıcak tutar.Kuyuların çoğalması fayda getirir.Çekilip serinletme sağlanıyor.Çekilmese denize akıp gidecek.Maksat;Üsten akan suyu tutmak ve dip suyuna katkı önemlidir.Yapılan bu işler AB sürecine çıkarlarından ötürü,k...
14 Haziran 2011 13:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler