YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye şamar oğlanı değildir!
Başbakan Erdoğan, ''Hiç kimsenin, hiçbir ülkenin, kurumun, örgütün üzerimizde ahkam kesmesine asla müsaade etmeyiz. Türkiye, hiçbir ülkenin şamar oğlanı değildir'' dedi.
Türkiye şamar oğlanı değildir!
09 Şubat 2013 / 15:51 Güncelleme: 09 Şubat 2013 / 16:22

 

Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, partisinin ''İlk Hedef 2014-Seçim Sürecini Başlatıyoruz'' sloganıyla düzenlenen İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı.
 
''Şunu dünya üzerindeki herkes bilsin ki, bu ülke ve bu millet, tarihte nasıl medeniyetlere istikamet çizdiyse, bugün de, yarın da tarihi şekillendirecek, tarihe istikamet çizecek güç ve kudrete fazlasıyla sahiptir'' diyen Erdoğan, şunları söyledi:
 
''Biz, 76 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, başı öne eğilecek bir millet asla değiliz. Biz, iradesi teslim alınacak, özgürlüğüne ipotek konulacak, istikameti başkaları tarafından belirlenecek bir millet asla ve asla değiliz. Biz her ülkeyle dostane ilişki içinde olmaya, her kurumla samimi işbirliği geliştirmeye büyük özen gösteririz. Ancak hiç kimsenin, hiçbir ülkenin, hiçbir kurumun, hiçbir örgütün üzerimizde ahkam kesmesine, irademize yön vermesine asla müsaade etmeyiz.''
 
Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin tek taraflı etki altına alınacak, yönlendirilecek, üst perdeden hizaya çekilecek bir ülke olmadığını kaydederek, alçak gönüllü olduklarını ancak alçaklık kompleksiyle hareket etmediklerini, Türkiye'nin gururunu kıracak, milletin onurunu incitecek hiçbir harekete, söyleme, tutuma eyvallah etmeyeceklerini vurguladı.
 
İçişlerine karışılacak bir ülke değildir
 
Erdoğan, şöyle devam etti:
 
''Türkiye, hiçbir ülkenin şamar oğlanı değildir. Türkiye, hiçbir kimsenin üzerinde operasyona, ameliyata yöneleceği ülke değildir. Türkiye, içişlerine karışılacak, dışardan yasama, yürütme, yargı işlerine burun sokulacak bir ülke hiç değildir. Türkiye, dış politikada istikametini değiştiren bir ülke değildir ama dış politikada kendisine istikamet çizilecek ülke de değildir.''
 
AB'ye eleştiri
 
AB'nin Türkiye'ye yönelik tavrının ideolojik olduğunu, AB yetkili ve liderlerine, ''çok net, çok basit'' bir soru yönetmek istediğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
 
''Türkiye'yi bir yandan kriterlere uymamakla itham edip, bir yandan Türkiye'ye çok ağır bedeller ödeten teröre neden bu kadar musamaha gösteriyorsunuz? Niçin Türkiye'nin terörle mücadelesine destek vermiyorsunuz? Bir yandan teröre müsamaha gösterip, bir yandan da terörü çözmemekle Türyie'yi itham etmek riyakarlıktır.
Bazı Avrupa ülkelerinde kırmızı bültenle aranan azılı canilere kol kanat geriliyor. Berlin'in göbeğinde bölücü terör örgütünün posterinin asılı olduğu çadırda para toplanıyor, milyonlarca avro oradan terör örgütüne destek olarak geliyor. Bunlar yetmezmiş gibi sınırları serbestçe geçip, üzerlerine bomba yerleştirip, benim ülkemde patlatıyorlar.''
 
Erdoğan, ''Bizim AB konusunda tavıra ve terör gösterilen müsamahaya tahammülümüz kalmadı'' dedi.
 
Teröre destek olan Avrupa ülkelerine tepki gösterdi
 
Kimi Avrupa ülkelerinde yıllardır kırmızı bültenle aranan azılı canilere kol kanat gerildiğini aktaran Erdoğan, değişik terör örgütlerinin liderleri, yöneticileri, üyeleri, Avrupa sokaklarında özgürce, serbestçe ellerini kollarını sallayıp dolaşırken uzaktan ve hiç çekinmeden örgütlerini yönetebildiklerini kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti: 
 
''Berlin'in göbeğinde bölücü terör örgütünün liderinin posterinin asılı olduğu bir çadır ve o çadırda para toplanıyor. Milyonlarca avro oradan, bölücü terör örgütüne destek olarak geliyor. Türkiye'de cinayet işledikleri sabit olan, delillerle ortada olan militanlar, mahkemelerde büyük hoşgörüyle yargılanıp komik cezalar alıp, ertelenmiş cezalarla sokağa salıveriliyor. Tabi isimler değişik. Kültür dernekleri, vakıflar, gazete, dergi, televizyon, radyo... Bütün bunlar değişik adlar altında, Türkiye'ye yönelik her türlü terörist faaliyeti rahatlıkla icra ediyorlar. Terör örgütlerinin para toplamasına, büyük finansman sağlamalarına, bu paraları sevk ve idare etmelerine aynı şekilde müsamaha gösteriliyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, bu azılı teröristler sınırları serbestçe geçip, üzerlerine bomba yerleştirip, benim ülkemde alçakça suikastlar düzenleyebiliyorlar. Biz bütün bunları Avrupalı yöneticilerin önüne koyduğumuzda bize ne diyorlar biliyor musunuz  'Özgürlük, hukuk' diyorlar, 'demokrasi' diyorlar.'' 
 
Kendisine bir parlamento başkanının, ''Biz terörizmin ya da teröristin yerin altına girmesini istemiyoruz. Yerin üstünde olsunlar ki, onlarla mücadelemiz daha rahat olsun'' dediğini ve bunu hiç unutamadığını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: 
 
''Tamam da sen yerin üstündekini dört dörtlük takip ettiğini neyle ispat edeceksin. Biz sana adres veriyoruz, her şeyi söylüyoruz, sen bunları bize teslim etmiyorsun. Allah aşkına, insan katletmek ne zamandan beri özgürlükten sayılır oldu  Katilleri serbest bırakmak ne zamandan beri hukuk oldu  Terör örgütü kurmaya, yönetmeye, insan katletmeye müsamaha göstermek ne zamandan beri demokrasi oldu  Sizin terörle mücadelenize biz sürekli destek vereceğiz, mesele bizim mücadelemiz olunca kırk dereden su getireceksiniz. Bizim AB üyeliği noktasında artık tahammülümüz zayıfladığı gibi, teröre gösterilen müsamaha noktasında hiç tahammülümüz kalmamıştır. Önce Paris'teki olay, ardından Ankara'da ABD Büyükelçiliği'ne gerçekleştirilen, bir vatandaşımızın da şahadeti, bir gazeteci kardeşimizin yaralanmasına neden olan olay, Avrupa ile terör arasındaki muhabbetin artık daha güçlü şekilde sorgulanması gereğini ortaya koymuştur. Türkiye olarak bu ilişkinin, bu muhabbetin, bu müsamahanın üzerine çok daha kararlılıkla gideceğiz.''
 
Pazartesi günü AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geleceklerini, bu görüşleri onlara da ifade edeceklerini kaydeden Erdoğan, bu konuda görüştükleri Avrupalı her yetkili ve lidere tahammül sınırlarının artık kalmadığını altını çizerek belirttiklerini ve bundan sonra da belirteceklerini kaydetti. 
 
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler