YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Rumlar'a su verecek mi?
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin Güne Kıbrıs'a su verip vermeyeceğin konusunda açıklamada bulundu.
Türkiye Rumlar'a su verecek mi?
28 Mart 2012 / 13:57 Güncelleme: 28 Mart 2012 / 14:02

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesi projesiyle ilgili olarak, ''Güney Kıbrıs'a (su) verileceği konusuna ben karar veremem. Biz yatırımcı birimiz'' dedi.

Eroğlu, Küba'nın Ankara Büyükelçisi Jorge Quesada Concepcion ile Sırbistan'ın Ankara Büyükelçisi Dusan Spasojeviç'i makamında kabul etti.

Gazetecilerin taşkın risklerine ilişkin sorusu üzerine Eroğlu, Türkiye'de taşkın problemi olduğunu vurguladı.

Eroğlu, Ocak ve Şubat aylarında yoğun kar yağışları gerçekleştiğini ve sıcaklık artışıyla kar erimelerinin oluşacağına dikkati çekerek, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu'dan başlayarak taşkın gerçekleşmesini öngördüklerini dile getirdi.

Konuyla ilgili olarak hazırlık yaptıklarını, valiliklere genelge gönderdiklerini, Devlet Su İşleri (DSİ) ve Orman Genel Müdürlüğü ekiplerinin de seferber edildiğini belirten Eroğlu, ''Heyelan olabiliyor, çığ olabiliyor. Onları önlememiz mümkün değil. Onlar bizim mesuliyetimizde değil. Vatandaşlarımızın bu konuda hassas olmaları lazım. Bilhassa muhtarlardan belediye başkanlarına, kaymakamlardan valilere kadar bu konuda herkesin hassas olması lazım. Gereken ikazları yaptık. Tedbirler alınıyor, inşallah can ve mal kaybı olmadan bu taşkınları atlatırız. Teyakkuz halindeyiz'' diye konuştu.

''Taşkınlarla ilgili Bulgaristan ile bir işbirliği söz konusu olabilir mi '' şeklindeki soruya da Eroğlu, Romanya ve Bulgaristan'ın hem Avrupa Birliği (AB) hem de Birleşmiş Milletler (BM) tarafından taşkınlarla ilgili ikaz edildiğini hatırlattı.

Eroğlu, önümüzdeki hafta bir heyetin Bulgaristan'a giderek hem taşkınları hem de Tunca Projesi'ni ele alacaklarına ifade ederek, şunları söyledi:

''Bulgaristan Başbakanı, Türkiye'yi geçen hafta ziyaret ettiğinde ben de toplantıdaydım. Türkiye ile Bulgaristan arasında yüksek düzeyli konsey kuruldu. Hatta bu konuda biz bir mutabakat zaptı da imzaladık. Önce dört kişilik bir heyet gidecek. Önümüzdeki haftalarda ben de Bulgaristan'a giderek, Başbakan ve ilgili bakanlarla görüşerek, durumu müzakere edeceğim.''


-Kıbrıs'a su taşıma projesi-


Kıbrıs'a su taşıma projesiyle ilgili olarak gelinen son aşamanın sorulması üzerine ise Eroğlu, projeyi 4 aşamada gerçekleştireceklerini vurguladı.

Eroğlu, birinci adım olan Anamur'daki Alaköprü Barajı'nın temelini 7 Mart 2011 tarihinde attıklarını anımsatarak, ikinci adımı ise Kıbrıs'taki Geçitköy Barajı'nın oluşturduğunu kaydetti.

Geçitköy Barajı'nın temelini 30 Mart'ta atacaklarını ve tören gününde bitiriliş tarihini duyuracaklarına dikkati çeken Eroğlu, ''Üçüncü büyük adım da deniz geçişidir. Bunun da ihalesi yapıldı. Şu anda değerlendirme yapılıyor. Birkaç ay içinde onun da temelini atacağız. Çok zor bir proje. Asrın projesi. Başbakanımızın konuyla ilgili '7 Mart 2014 saat 13.00'te bunu bitirin' diye talimat verdi. Biz de o konuyla ilgili gece gündüz çalışıyoruz'' dedi.

''Su, Güney Kıbrıs'a da verilecek mi '' sorusunu da Eroğlu, şöyle yanıt verdi:

''Güney Kıbrıs'a verileceği konusuna ben karar veremem. Biz yatırımcı birimiz. Şuraya su götür, götürürüz. Nereye istenirse, dünyanın öbür ucuna da su götürecek gücümüz var bakanlık olarak. Biz, hükümetimizin talimatlarına, Başbakanımızın talimatlarına uygun hareket ediyoruz. Ver derse verecek gücümüz var tabii ki. Ama tabii ki Kuzey Kıbrıs'la anlaşması lazım. Hizaya girmesi lazım. Hizaya girmeden bir damla su veremeyiz. Bu benim şahsi kanaatim. Ama hükümetimiz ne emreder onu bilemem.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler