YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye PKK'lı Toguç'u istedi!
Türkiye PKK'lı Toguç'u istedi!
23 Temmuz 2010 14:40
Türkiye PKK'lı Toğuç'u İtalya'dan resmen istedi. başbakan'a yakınlığı ile bilinen İtalya Başbakan'ı Silvio Berlusconi'nin bu talebe ne cevap vereceği merak konusu...

Türkiye, Avrupa'da terör örgütü PKK'nın üst düzey isimlerinden Nizamettin Toğuç'la ilgili iade talebini bugün İtalya Adalet Bakanlığı'na yazılı olarak iletti.

İtalya Adalet Bakanlığı'na bugün ulaştırılan yazıda, kırmızı bültenle aranan Toğuç ile ilgili iade dosyasının tamamlanması için halen Padova Cezaevi'nde tutulan Toğuç hakkındaki ihtiyati tutukluluk kararının 40 gün devam etmesi de talep edildi.

Bu talebin mahkemece kabulü durumunda, 5 gün önce İtalya'da tatildeyken Padova yakınlarında yakalanan Toğuç'un ihtiyati tutukluluk hali 27 Ağustosa kadar uzayacak.

Edinilen bilgiye göre 58 yaşındaki Toğuç'un İtalyan avukatları, bugün Venedik İstinaf Mahkemesi'nde yapılacak duruşmada müvekkillerinin salıverilmesi gerektiğini veya en azından "kaçma olasılığı bulunmadığı için" Türkiye'nin iade talebinin değerlendirilmesi açısından, cezaevinde tutuklu olarak bekletilmesine ihtiyaç bulunmadığını savunacaklar.

Avukat Mario Antonio Angelelli ve daha önce terör örgütünün başı Abdullah Öcalan'ın da avukatlığını üstlenmiş olan Arturo Salerni, Hollanda vatandaşı Toğuç'un Türkiye'ye olası iadesiyle ilgili Venedik İstinaf Mahkemesi'ne olumsuz görüş belirterek itiraz edeceklerini duyurdu. (Hürriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler