YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye nüfusunda gerileme
Türkiye nüfusunda gerileme
29 Mayıs 2012 14:19
Nüfus artışı tartışmaları sürerken, istatistikler nüfus artış hızındaki gerilemenin, ''nüfus azalmasına'' doğru gittiğini ortaya koydu.

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etüdleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Koç, 2040 yılından sonra nüfus azalmasının başlayacağını bildirdi.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) belli varsayımlar altında yaptığı projeksiyonlardan derlediği bilgilere göre, geçen yıl itibarıyla binde 12,8 olan yıllık nüfus artış hızı, 2025 yılına gelindiğinde binde 7,7'ye gerileyecek.

Kaba doğum hızı ve toplam doğurganlık hızının giderek azaldığı Türkiye'de projeksiyonlar, nüfusun büyüme ivmesinin gerileyeceğine işaret ediyor.

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etüdleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Koç, ''Nüfus artış hızının eksi olacağı 2040 yılından sonra ise Türkiye'de nüfus artışı değil, nüfus azalması görülecektir... Türkiye hızlı bir şekilde bir demografik krize doğru yol almaktadır... Bu durum, Türkiye'nin yakın gelecekte yaşlıların finansmanı sorununu daha kuvvetle hissedeceğini göstermektedir'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler