YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye NATO ve ABD'den ne zaman uzaklaştı?
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Türkiye ve Rusya arasında gelişen sıcak ilişkilerin, yaşanan sorunlara ortak çözüm üretme noktasında kolaylık sağlayacağını söyledi.
Türkiye NATO ve ABD'den ne zaman uzaklaştı?
20 Aralık 2014 / 05:57 Güncelleme: 20 Aralık 2014 / 07:24

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programında, Celal Kazdağlı, Orhan Miroğlu ve Tamer Korkmaz gündemi değerlendirdi.

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın konuşması şu şekilde:

Dengeler değişiyor

"Türkiye ve Rusya arasında belli sorun alanları var. Bunların bir kısmında Türkiye çözüme destek olurken bir kısmında Rusya çözüme destek verebilir.  Mesela bir Kırım meselesi var. Ukrayna meselesi var. Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ meselesi var. Yine Suriye konusu var. Şimdi Suriye ve Karabağ konusunda Türkiye birşey yapmak istiyor ama Rusya desteklemiyor. Aslında Rusya diyelim ki Karabağ konusunda Türkiye'nin tezlerine destek verse, aynı şekilde Suriye konusunda da destek verse bu konular daha rahat çözülebilir." 

"Türkiye ise Çeçenistan, Kırım, Ukrayna gibi konularda Rusya'ya yardımcı olarak çözüme katkı sağlayabilir. Ayrıca Rusya Çin ile olan ilişkilerini kullanarak, Doğu Türkistan meselesinde kolaylaştırıcı bir rol oynayabilir. Dolayısıyla, Soğuk Savaş dönemindeki dengelerin hızla değişmeye başladığını görüyor."

Arap Baharı Türkiye'yi NATO ve ABD'den uzaklaştırdı

"Arap Baharı ile birlikte Türkiye NATO ve ABD'den uzaklaştı. Görülüyor ki yeni bir düzen arayışı var. Yeni bir statüko kurulmaya çalışılıyor. Yeni bloklar oluşturulmaya çalışılıyor. Eskiden Varşova ve NATO vardı. Şimdi bunlar aslında hayati önemlerini kaybettiler. Ve yeni bir sistem çıkacak gibi görünüyor. Batı Küba kartını oynadı. Geçen yıl şeytan dedikleri İran ile anlaşmışlardı. Batı Rusya'yı kendi tarafına çekmek için elinden geleni yapabilir. Ya da Türkiye'ye cazip teklifler sunabilir."

Gazeteci-Yazar Tamer Korkmaz konuya ilişkin şu cümleleri kurdu:

Rusya Türkiye yakınlaşması küresel düzeni nasıl etkileyecek?

"ABD'nin Küba ile gündeme gelen son ilişkilerini incelediğimizde Obama'nın Küba kartlarını açtığını görüyoruz. 1945 Yalta Konferansı'nda yapılan centilmenlik anlaşmasının varlığı sonradan ortaya çıktı. Bu neydi? İki ülkeye dokunulmayacaktı. Bir tanesi Küba diğer Türkiye. Bir tanesi Amerika'nın ileri karakolu. Diğeri ise Sovyetler Birliği'nin karakolu. Türkiye'ye Komünizm'in gelmeyeceği zaten 1945'ten beri belli olan bir şey. Madem şimdi taşların yeri değişti. Türkiye ve Rusya'nın bu tarihi şansı iyi değerlendirmesi lazım."

Gazeteci-Yazar Orhan Miroğlu ise konuya ilişkin şu cümlelerin altını çizdi:

Küresel oyuncu olmak kolay değil

"Türkiye küresel oyuncu olmak için öncelikli olarak iç meselelerini çözüme girişti. Kürt meselesini bir şekilde stabilize etti. Mesela çözüm sürecinde üçüncü göz tartışmaları bunun üzerinden yürütülüyor. Çünkü bu süreç bir kontrol mekanizması. Türkiye bu oyunu oynayabilecek imkanlara kavuştu. Ancak Rusya'nın elinde bu imkanlar bakımından elinde hiç birşey yok. Rusya'nın bu şansı değerlendirebilmesi için bir belirti ortaya koyması lazım. Rusya'nın ideolojisinde bir esneme yok. O yüzden Rusya'nın bu şansı değerlendirebileceğini zannetmiyorum."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler