YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Musul'da nasıl görev alacak?
Türkiye Musul'da nasıl görev alacak?
06 Mart 2015 07:09
Tıpkı Libya modelinde olduğu gibi Türkiye, operasyona lojistik ve sivillerin tahliyesinde destek verecek.

Koalisyon güçleri ve Irak Ordusu’nun, Musul’da IŞİD’e yönelik operasyon için hazırlıkları sürüyor. Operasyona iki kargo uçağı lojistik malzeme desteğinde bulunan Türkiye’nin, süreç içinde hangi sınırlarda desteğe devam edeceği de netleşti. Buna göre Türkiye, Musul operasyonunda muharip bir görev almayacak. Ankara’nın bu konudaki kararlılığı, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından ABD’de yapılan açıklamada da vurgulandı.

Akşam’ın ulaştığı kaynaklar, Türkiye’nin Musul operasyonunda daha önce “Libya modeli” bir rol üstlenebileceğini ifade etti. Türkiye, Kaddafi dönemindeki operasyonda Libya’daki sivillerin tahliyesini gerçekleştirmiş ve hava kuvvetlerine bağlı uçaklarla sadece “izleme ve istihbarat” görevi icra etmişti. Türkiye’den gönderilen uçak ve gemilerle birkaç gün içinde 25 bin sivilin Libya’dan tahliyesi gerçekleşmişti.

Açık kapı politikası

Türkiye’nin Libya’da başarıyla gerçekleştirdiği bu görevi, Musul operasyonu sürecinde de üstlenebileceğine dikkat çekiliyor. Ankara’nın bu kapsamda, Irak Ordusu’na yeni lojistik yardımlar gönderebileceği, koalisyon güçlerinin hava operasyonu sürecinde izleme görevi üstlenebileceği ve Musul’da yaşayan sivillerin bölgeden tahliyesinde aktif destek sağlayabileceği ifade ediliyor. Olası tahliye halinde Türkiye, daha önce olduğu gibi açık kapı politikası uygulayacak, başta kadın ve çocuklar olmak üzere tüm sivillerin sıcak bölgeden hızlı çıkarılması konusunda kilit rol üstlenecek. Türkiye, Irak Ordusu’na ve peşmergelere yönelik lojistik ve eğitim desteğini de sürdürecek. Hali hazırda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmerge güçleri ile Musul Ulusal Muhafızları’na yönelik eğitim faaliyetlerini yürüten Ankara, bu programı devam ettirecek.

Operasyon çok mezhepli olmalı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Enbar ve Salahaddin vilayetlerindekiler de dahil olmak üzere Irak’ta IŞİD militanlarına karşı devam eden askeri operasyonlar hakkında Irak Başbakanı Haydar Abadi ile telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın görüşmede, “Tikrit yakınlarındaki operasyonu başlatmadan önce ulusal cephe inşa ettikleri için” Irak Başbakanı Abadi ve diğer Iraklı liderleri övdüğü belirtildi.

ABD öncülüğünde bir koalisyon

Amerikalı yetkililer, Irak güçleri tarafından IŞİD’in kontrolündeki Tikrit kentini geri almak için başlatılan ve ABD öncülüğündeki koalisyonun yer almadığı geniş kapsamlı operasyonda İran ve Şii milislerin varlığının, mezhepsel gerilimleri tırmandırabileceğinden duyulan endişeyi dile getirdi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise Musul’daki operasyonun da çok mezhepli olmasını ve ülkenin çeşitliliğini yansıtmasını beklediklerini ifade ederek ABD öncülüğündeki koalisyonun da operasyona destek verebileceğini söyledi.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler