YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Musul toplantısına davet edildi
Fransa'nın Başkenti Paris'de düzenlenecek Musul toplantısına Türkiye de davet edildi. Musul'un geleceğinin belirleneceği toplantıya 20 ülkeden bakanlar katılacak. Türkiye'yi ise Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın temsil edecek.
Türkiye Musul toplantısına davet edildi
18 Ekim 2016 / 17:39 Güncelleme: 18 Ekim 2016 / 17:43

Musul'la ilgili son dakika gelimesi yaşanıyor. Paris'te 25 Ekim'de yapılacak Musul toplantısına Türkiye de davet edildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, ülkesinin Musul'un geleceği ile ilgili Paris'te perşembe günü bakanlar seviyesinde uluslararası bir toplantı düzenleyeceğini söyledi.Toplantıya Türkiye de davet edildi.

BAKANLAR SEVİYESİNDE TOPLANTI

Diplomasi muhabirleri ile yaptığı toplantıda konuşan Ayrault, “Uluslararası koalisyonun operasyonunun ardından Musul'un siyasi geleceğini hazırlamak üzere Paris'te perşembe günü bakanlar seviyesinde uluslararası toplantı düzenleyeceğiz.” dedi.

TOPLANTIYA 20 ÜLKE KATILACAK

Ayrault, toplantıya aralarında ABD, Türkiye, AB ve Körfez bölgesinden olmak üzere yaklaşık 20 ülkenin katılacağını bildirdi.

Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile birlikte bu toplantıya başkanlık yapacağını kaydeden Ayrault, “Askeri operasyondan sonraki günler için Musul'un istikrarının hazırlanmasına katkı vermek gerekir.” ifadesini kullandı.

İRAN DAVET EDİLMEDİ

Fransız Bakan, İran'ın bu toplantıya davet edilmediğini belirtti.

“Savaşı kazanmak gerek ancak barışı da kazanmamıza imkan sağlayacak yollara da bakmamız gerekir.” diyen Ayrault, şu anda önceliklerinin Musul'da ve civarındaki köylerde sivil halkın korunması, onlara insani yardımın ulaştırılması olduğunu söyledi.

DAEŞ TERÖRİSTLERİ SURİYE'YE KAÇAR

Ayrault, Irak yönetiminin ayrıca Musul ve bölgesinde bir istikrar planını hazırlaması gerektiğini vurgulayarak Musul'dan kovulacak DEAŞ teröristlerinin Suriye'ye kaçmasının ise yine diğer bir endişe kaynağı olduğu uyarısında bulundu.

TÜRKİYE'Yİ KİM TEMSİL EDECEK?

Musul'daki uluslararası koalisyona destek veren ülkelerin savunma bakanları da 25 Ekim'de yine Paris'te bir araya gelecek.Toplantıya Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın katılacak.

 // 02
İşgal edilen islam ülkeleri ile ilgili kararlar , toplantı lar neden hep batıda yapılıyor....
18 Ekim 2016 19:31
 // Hakan
Türkiye ve Suudi Arabistan hariç hepsi masada Iran'i temsilen bulunacak. Traji komedi işte....
18 Ekim 2016 19:28
 // Ömer
Dikkat !! tüm dikkatimizle Dışarıya odaklanırken, bu kez " Terazinin " dengesi ile oynayan(lar)ı gözardı etmeyin. Sezar......
18 Ekim 2016 18:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler