YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Musul operasyonuna böyle destek verecek
Irak'ta IŞİD'in kontrolündeki Musul'u almaya yönelik hazırlıklar sürerken, Ankara da harekât süresince koalisyona vereceği 10 ayaklı destek planını netleştirdi.
Türkiye Musul operasyonuna böyle destek verecek
09 Mart 2015 / 10:06 Güncelleme: 09 Mart 2015 / 10:09

Sabah'ta yer alana habere göre,  Türkiye'nin vereceği her türlü lojistik ve istihbarat desteği "ulusal ordu konsepti" kapsamında yürüyecek. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın geçen hafta arka arkaya Bağdat ve Erbil'e yaptığı ziyaretlerin ardından şekillenen Musul Planı kapsamında Türkiye koalisyon güçlerine lojistik-istihbarat desteği verecek.

Ankara, bölgede Sünni-Şii çatışması ihtimaline karşı da yoğun bir diplomatik trafik yürütüyor. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani ile yaptığı görüşmede askeri işbirliği, peşmergeye destek ve eğitimle insani yardım konuları değerlendirildi. Yılmaz, Musul'un kurtarılması için eğit-donat dâhil gerekli lojistik her türlü desteğin verileceği mesajını verdi. Ankara'nın harekât öncesi tüm seçenekleri dikkate alarak netleştirildiği Musul Planı'nda belirlenen 10 ana başlık şöyle:

İşte 10 adımlık destek planı

- Türkiye koalisyon güçlerine lojistik-istihbarat desteği verecek.
- Rakka, Telafer, Telabyad gibi sınır kentlerine yönelik sıcak istihbarat akışı sürecek.
- Diyala Askeri Kampı'nda eğit-donat uygulaması sürecek.
- Peşmergeye eğitim veren Türk subayların sayısı artırılacak
- Sınırdan mülteci akınına karşı tedbir alınacak
- Mayınlı alanların önlerine hendek kazılarak sivillerin ölmesi önlenecek
- Bölgedeki Türkmenler yalnız bırakılmayacak
- Keşif uçuşları arttırılırken, Diyarbakır Jet Üssü'ne takviye sürüyor
- IŞİD'den gelebilecek tehditlere karşı sınıra takviye birlikler gönderiliyor.
- Muhaliflerin Türkiye'de eğitimine de destek verilecek.

30 karargah hedefte

Amerika, IŞİD'i 4 koldan bitirecek harekât planı için düğmeye bastı. Nisan'ın ikinci haftası başlaması planlanan Musul operasyonunda koalisyon güçleri iki aşamalı harekat gerçekleştirilecek. Öncelikli hedef, IŞİD'in karargâh olarak kullandığı 30 noktaya operasyon olacak. Birinci adımda IŞİD mevzileri havadan vurulacak. Hava operasyonunun yaklaşık 4-5 ay sürmesi bekleniyor. Irak ordusunun eğitimi tamamlanınca kara operasyonu başlayacak. IŞİD liderlerine de nokta operasyon yapılacak.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler