YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye liderliği istiyor'
İngiliz Financial Times (FT) gazetesi Davutoğlu'nun Libya ziyaretini değerlendirdi.
'Türkiye liderliği istiyor'
24 Ağustos 2011 / 13:50 Güncelleme: 24 Ağustos 2011 / 13:54

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun dün Libya'ya yaptığı ziyarete yer vererek, "Davutoğlu'nun, Ankara'nın Libya'nın yeniden inşasında ön saflarda yer almasını istediğini" yazdı.

Londra'dan Daniel Dombey'in kaleme aldığı "Ankara, Libya'nın yeniden inşasında liderliği üstlenmek istiyor" başlıklı haberde, "Türkiye'nin Libyalı muhaliflere yüz milyonlarca dolarlık yardım sağladığını açıkladığı, ülkeyi geniş tabanlı bir hükümet kurmaya ve dünyayı Libya'nın dondurulan mal varlıklarını aktif hale getirmeye çağırdığı" kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun dün Bingazi'ye gittiğinin anımsatıldığı haberde, "Bu ziyaretin, muhalifler Trablus'a girdikten sonra yapılan ilk ziyaretlerden biri olduğu" belirtildi.

"Davutoğlu, Ankara'nın Libya'nın yeniden inşasında ön saflarda yer almasını istiyor" denilen haberde, Ahmet Davutoğlu'nun Ankara'nın Libyalı muhaliflere 300 milyon dolar yardım sağladığını açıkladığı kaydedildi.

Davutoğlu'nun Libya ziyaretinin "dünya genelindeki hükümetlerin muhalifleri etkilemek istediği ve Ankara'nın kendini Ortadoğu ve ötesinde diplomaside ön saflara koyduğu bir döneme denk geldiğini" yazan FT, üst düzey bir Türk yetkilinin görüşlerine de yer verdi.

Gazete yetkilinin, "Muammer Kaddafi ile iletişim kurma girişimleri sonuç vermeyince, Türkiye'nin Bingazi halkına destek vermeye karar verdiğini ve şimdi, halkın yeni kurumları oluşturmasını istediğini" söylediğini aktardı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler