YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Libya'daki saldırıyı kınadı
Türkiye Libya'daki saldırıyı kınadı
08 Mart 2013 14:03
Türkiye, Libya Genel Ulusal Kongre Başkanı ve Devlet Başkanı Muhammed Yusuf Magaryaf’a yönelik saldırıyı kınadı.

 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mugaryef'e yönelik olarak 6 Mart'ta Trablus'ta düzenlenen saldırının kınandığı belirtildi.
 
Açıklamada, 2012 Temmuz ayında yapılan seçimle oluşturulan Genel Ulusal Kongre’nin ülkede devam eden demokratikleşme sürecinde tarihi bir sorumluluk üstlendiği hatırlatıldı. Açıklamada, Libya halkının meşru temsilcisi olan Ulusal Kongre'nin yeni Libya Anayasasının hazırlık süreci başta olmak üzere, yasama çalışmalarında özgür hareket edebilmesinin, ülkede demokrasi ve hukukun üstünlüğünün tesisi için elzem olduğu belirtildi.
 
Libya’da devrim sonrasında demokrasi, istikrar ve refah yolunda önemli kazanımların elde edildiği ifade edilen açıklamada, “Bu kazanımların korunarak güçlendirilmesi ve demokratik dönüşüm sürecinin ilerletilebilmesini teminen, Libya’daki tüm siyasi tarafların ulusal uzlaşı ve işbirliği anlayışı çerçevesinde, şiddete başvurmadan, itidal ve hoşgörüyle hareket etmelerine ihtiyaç vardır” denildi.
 
Açıklamada, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Libya halkının yanında yer almaya ve Libya Genel Ulusal Kongresi ile yeni Libya Hükümeti’ne destek vermeye devam edeceği kaydedildi.
 
 
İHA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler