YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Kırım'dan hak iddia edebilir mi?
A Haber’in sırlar ardındaki tarihi gerçeklerin ifşa edildiği programı “Anlatılmamış Öyküler”de “Kırım’ın Rusya açısından önemi ve bölgenin geleceği” masaya yatırıldı.
Türkiye Kırım'dan hak iddia edebilir mi?
10 Mart 2014 / 18:36 Güncelleme: 10 Mart 2014 / 18:38

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci'nin konuk olduğu programda Ekinci, "Süreç Türkiye'ye hak doğurur mu?" sorusuna "Hak iddia edecek doneye sahip değil" cevabını verdi. Ekinci'nin sürecin geleceğiyle ilgili açıklamaları şöyle:

"Putin Kırım'dan vazgeçmez"

Ukrayna Sovyetler Birliği zamanında oluşturulmuş bir devlettir. Suni bir devlettir. Kırım da oraya bağlandı. Bağlanmasının iki sebebi var. Birincisi Kruşçev, Ukraynalı'ydı. Ukraynalılara bir cemile vermek istedi. İkincisi de Ukrayna savaştan çok büyük zararla çıktı. Nüfusunun yarısı öldü, açlıktan. Fakir bir ülke. Tabii kaynakları yok. Kırım ise ziraat, turizm ve ticaret bakımından gelişmişti. Kırım'ı bağlayarak Ukrayna'ya bir nefes alma imkanı tanıdı. Fakat bir antlaşma yaptı. Dedi ki "Sivastopol'daki Rus donanması burada kalacak." 1990'da ayrılınca anlaştılar. "Donanma ne olacak?" diye sordular? Rusya, "Sovyetler Birliği'nin devamı benim, donanma benim olacak.

Ama hadi size bir iyilik olsun, 3 sene ortak olarak kullanalım" dedi. Bu donanmanın pek kıymeti yok. Ama Rusya'nın öteden beri Karadeniz'de hakimiyet kurma endişesi vardır, kendince haklı. Romanya ve Bulgaristan'ı daha önce bu nedenle işgal etmişti. Gürcistan'ı ve o sahilleri de işgal etmişti. Kırım'ın varlığıysa Rusya için büyük bir ümit. Bunun için Rusya, Kırım'dan vazgeçmez. Türkiye'de burada bir hak iddia edebilir mi? Elinde böyle bir done yok. Ama ne yapabilir? Türkiye'nin şu şartlarda ABD ve AB'nin bile sindiği Rusya'ya karşı, maceracı Putin'e karşı çok fazla bir şey söylemesi mümkün gözükmüyor. Eğer Rusya, AB ve ABD ile antlaşmadıysa. Suriye'ye müdahale olacak da bunun için Kırım'ı Ruslar'a verdilerse o zaman anlarız ki yapacak bir şey yok. Bunun dışında Rusya'nın Kırım'da yaptıkları ABD ve AB tarafından önlenemiyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler