YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye katliama sessiz kalmadı
Türkiye katliama sessiz kalmadı
14 Ağustos 2013 15:41
Mısır'da güvenlik güçlerinin Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarında göstericilere müdahalesi Ankara'da protesto edildi.

Akabe Derneği, Gençbirikim, İlkav, Umran Hareketi ve Vahdet Vakfının da aralarında bulunduğu çeşitli STK'lardan oluşan "Müslümanlarla Dayanışma Platformu", Mısır'da güvenlik kuvvetlerinin, Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtı gösteri yapanlara müdahale ederek katliam gerçekleştirmelerini protesto etti.

"Şehitler ümmetin onurudur" ve "Yaşasın küresel intifada" pankartları açan gruptakiler, "Dik dur eğilme, Müslümanlar seninle", "Yaşasın Mısır direnişimiz" ve "Mursi üzülme Allah bizimle" sloganları attı, tekbir getirdi.

Platform adına açıklama yapan Ali Kaçar, Mısır'da yaşanan olayların Müslüman Kardeşler'e yönelik olduğunu ve yüzlerce masum insanın katledildiğini, binlerce insanın yaralandığını söyledi.

Kaçar, Mısır'da ordunun, baltacıların ve keskin nişancıların insanlık dışı saldırılarına devam ettiğini belirterek, "Bizler burada olayları lanetlerken, Mısır'da kardeşlerimiz katledilmekte, insanlarımız öldürülmektedir. Kardeşlerimizin, bacılarımızın insanlarımızın kanları akıyor. Mısır'da sadece insanlarımız değil bütün insanlık katlediliyor" dedi.

Mısır'da dökülen her damla kanda insanlıktan nasibini almamış güçlerin destekleri, dolarları ve riyalleri olduğunu ifade eden Kaçar, şunları kaydetti:

"Henüz bütünüyle vicdanları dumura uğramamış, azıcık da olsa vicdan sahibi olan dünya insanlığına çağrıda bulunuyoruz. Mısır'da Adeviyye, Nahda ve diğer kentlerde çocuklar, kadınlar, kısacası masum sivil insanlar katledilmektedir. Buna karşı çıkmak, buna dur demek azıcık da olsa vicdan sahibi olan, ben de insanım diyen herkesin görevidir."

"ABD yönetimi de sorumlu"

Gazeteci Adem Özköse de Mısır'da sadece özgürlük isteyenlerin üzerine ateş açıldığını belirterek, "Mısır'daki katliamdan en az Sisi kadar ABD yönetimi de sorumludur. Bu darbeye bir türlü darbe demeyerek, Mısır ordusunu ve Sisi'yi böyle bir darbe için cesaretlendirmiştir" dedi.

Açıklamaya, Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Günay Kaya ve bağlı sendikaların genel başkanları, İHH üyeleri, Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

"Ey Müslümanlar, Mısır katliamına sessiz kalanlar dilsiz şeytandır" pankartıyla daha sonra ABD Büyükelçiliği'ne yürüyen grup, burada sloganlar attı.

Açıklamanın ardından İslam aleminin birlik ve beraberliğiyle Mısır'da hayatını kaybedenler için dua edildi.

AA

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler